banner39

YÖK: Öğrenci başörtülü değil, şapkalıydı

YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, üniversitelerde başörtülü öğrencilerin derslere başörtüsü konusunun basında yansıdığı gibi olmadığını belirtti.

Eğitim 04.10.2010, 22:04 04.10.2010, 22:04
YÖK: Öğrenci başörtülü değil, şapkalıydı

Dünyua Bülteni / Haber Merkezi

Yüksek Öğretim Kurulu (YÖK) Başkanı Yusuf Ziya Özcan, basında yer alan ve üniversitelerde başörtülü öğrencilerin derslere başörtüsü ile girebileceği yönünde yorumlara neden olan konunun, başörtüsü ile alakalı bir konu olmadığını belirterek "Yaşanan olay başörtüsü ile alakalı bir durum değildir çünkü öğrenci şapka giyiyordu. Ders gören öğrenciyi dersin yarısında dersten çıkarmak hiç hoş bir durum değil" dedi.

Özcan, KTÜ'de Cumhurbaşkanı Abdullah Gül'ün de katıldığı 2010-2011 Eğitim Öğretim Yılı açılış töreninin ardından basın mensuplarının İstanbul Üniversitesi'nde yaşanan ve basında yer alan haberle ilgili olarak sorularını cevapladı.

Konunun basında yansıdığı gibi olmadığını kaydeden YÖK Başkanı Yusuf Ziya Özcan, "Önce olay öyle gerçekleşmedi. Başında şapkası olan ve şapka takan bir öğrenciydi. Herhalde başörtüsünü gizlemek için şapka benzeri bir şey giyiyormuş. Hoca 'kurallara uygun olmadığını' söyleyerek kendisini dersten dışarı çıkarmış. Biz hiçbir öğrencinin nedeni ne olursa olsun okuldan çıkartılmasına karşıyız. Bir prosedür var, bu prosedür gereği bir tutanak tutarsınız ve öğrenci altını imzalar, siz de imzalarsınız. Sonra öğrenciyi sınıfta bırakırsınız, dışarı çıkarmazsınız. İşleme sokarsınız. Eğer öğrenci bir daha yaparsa bir daha tutanak tutarsınız. Ondan sonra cezai bir işlem yaparsınız. Hoca bunları yapmadan direkt öğrenciyi dışarı atmış. Biz bunun uygun olmadığını, hiçbir öğrencinin hiçbir nedenle dersten çıkartılmaması gerektiğini kendilerine söyledik. Durum budur. Başörtüsü ile alakalı bir durum değildir. Çünkü öğrenci şapka giyiyordu. Ders gören öğrenciyi dersin yarısında dersten çıkarmak hiç hoş bir durum değildir" diye konuştu.

Başörtüsü sorununun çözümü ile ilgili soru üzerine ise Özcan "Biliyorsunuz siyaset bugünlerde bu işlerle uğraşıyor. Zannediyorum yakın zamanda çözülür. Biz zaten söyleyeceğimizi bugüne kadar söyledik. Bir konsensus sağlanırsa çözüm neden olmasın?" şeklinde konuştu.

Özcan, KTÜ Vakfı'ndaki yolsuzluk iddiaları ile ilgili soru üzerine ise "O konularla ilgili bilgim yok" cevabını verdi.
 
 

 

banner53
Yorumlar (0)
12
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?
Günün Karikatürü Tümü