banner39

YÖK'ten geciken 'sahte diploma önlemi'

Son zamanlarda gündeme gelen sahte diploma iddialarının ardından harekete geçen YÖK, diploma sorgulama sistemi getirmeye hazırlanıyor

Eğitim 30.01.2015, 10:06 30.01.2015, 11:14
YÖK'ten geciken 'sahte diploma önlemi'

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yükseköğretim Kurulu Başkanlığı (YÖK), 'sahte diploma' nedeniyle yaşanan sorunları kökten çözecek ve kamu kurumlarını rahatlatacak, "Diploma Sorgulama Sistemi"ni (DSS) hayata geçirmek için çalışma başlattı. "Paralel yapı" iddialarına yönelik operasyonlar sırasında sahte diploma ile TÜBİTAK'a girdiği belirlenen ve tutuklanan, eski Bilim, Sanayi ve Teknoloji Bakanı Nihat Ergün'ün yeğeninin eşi Hasan Başaran vakası ve 16 yıl boyunca 16 özel hastane, bir ambulans firması, 3 devlet hastanesi ile üniversite hastanelerinde doktorluk yapan Ali Haktan Yılman olayı YÖK'ü harekete geçirdi.

YÖK SİSTEM KURACAK

Habertürk'ten Bülent Aydemir'in haberine göre, sahte diploma vakaları, YÖK'ün kuracağı sistem sayesinde son bulacak. YÖK, bu tür diploma sahteciliği olaylarını önlemek amacıyla "Diploma Sorgulama Sistemi" oluşturma çalışmalarına başladı. Sistem devreye girdiğinde, ilgili tüm kurumlar, diplomalar konusunda sorgulama yapabilecek; sahte diplomayla kısa dönem askerlik, sahte diplomayla doktorluk ve kritik kamu kurumlarına bu şekilde sızma girişimleri son bulacak.

DEVLET KURUMLARINA AÇILACAK

İşte sistemin ayrıntıları:

- Sistem; YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç ve yeni yönetimin oluşturmak istediği büyük veri tabanının parçası olarak planlandı. Yükseköğretime ait verileri toplamada sıkıntı yaşanıyordu. Sınavlar, öğrenci, öğretim üyesi, fiziki yeteneklere ilişkin veri bankası oluşturulacak.

- Türk yükseköğretim sisteminde alınan tüm diplomalar YÖK'ün oluşturacağı bu sistemde toplanacak.

- Sistem, diploma sorgulaması yapmak isteyen devlet kurumlarına açılacak.

- Diploma Sorgulama Sistemi'ne yurtdışında alınan tüm denklik belgeleri dahil edilecek.

- Yükseköğretim kurumlarının geçmişte verdiği tüm diplomalar da sisteme girilecek, geriye dönük sorgulama yapılabilecek.

- TSK da Diploma Sorgulama Sistemi'ne girebilecek. Böylelikle 'sahte diplomayla' kısa dönem askerlik ya da yedek subaylık yapılamayacak. Veri güvenliği korunuyor. Sistem, kişilere değil, ilgili devlet kurumlarına açık olacak.

banner53
Yorumlar (0)
11
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?