banner39

YÖK'ten yatay geçiş yapacaklara uyarı

YÖK'ten yapılan açıklamada LYS'ye başvuran öğrencilerin, ileride yatay geçiş imkanlarından tam olarak faydalanabilmeleri için LYS'nin tamamına kayıt yaptırarak tüm sınavlara girmeleri gerektiği belirtildi

Eğitim 21.04.2014, 16:17 28.04.2014, 16:25
YÖK'ten yatay geçiş yapacaklara uyarı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Yükseköğretim Kurulu (YÖK), Lisans Yerleştirme Sınavları'na (LYS) başvuran öğrencilerin, ileride yatay geçiş imkanlarından tam olarak faydalanabilmelerine ve farklı puan türlerinin oluşabilmesine olanak sağlamak için 2014-LYS'nin tamamına kayıt yaptırarak, tüm sınavlara girmeleri tavsiyesinde bulundu.

YÖK'ten yapılan yazılı açıklamada, Kurul tarafından son dönemde yeniden düzenlenen "Yatay Geçiş Yönetmeliği" ile üniversite öğrencilerinin farklı puan türleri arasındaki yatay geçişlerinin kolaylaştırıldığı hatırlatıldı.

Öğrencilerin, yerleştikleri belli bir puan türündeki bölümden, farklı bir puan türündeki bölüme yatay geçiş yapmak istemeleri halinde, öğrencinin sınava girdiği yılki ÖSYM merkezi yerleştirme puanlarının dikkate alınacağı vurgulanan açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Örneğin, işletme (puan türü TM1) programında kayıtlı bir öğrencinin inşaat mühendisliği programına yatay geçiş yapmak istemesi durumunda, merkezi yerleştirme puanları arasında MF4 puanının bulunması gerekmektedir. Bu öğrencinin MF4 puanı, geçmek istediği inşaat mühendisliği programının sınava girdiği yılki taban puanına eşit veya yüksek olması durumunda, öğrenci belirlenen uygulama esasları çerçevesinde yatay geçiş yapabilecektir. Bu nedenle LYS'ye başvuran öğrencilerimizin, ileride yatay geçiş imkanlarından tam olarak faydalanabilmelerine ve farklı puan türlerinin oluşabilmesine olanak sağlamak için 2014-LYS'nin tamamına kayıt yaptırarak tüm sınavlara girmelerini önemle tavsiye ederiz."

SON BAŞVURU 30 NİSAN

LYS'lere girme hakkı kazanan adaylardan, LYS'lere başvuru yapmak isteyenlerin, bugünden itibaren 30 Nisan'a kadar LYS başvurularını yapmaları gerekecek. Başvuru süresi uzatılmayacak.

AYRI KLAVUZ YOK

LYS'ler için ayrı bir kılavuz bulunmayacak. 2014 ÖSYS Kılavuzu, LYS'ler de dahil, ÖSYS Sistemi ile ilgili tüm ilke ve kuralları kapsıyor. Adayların, başvuru yapmadan önce bu kılavuzu dikkatle incelemeleri gerekiyor.

LYS'lere katılma hakkı elde eden adaylar, 5 LYS'den, hesaplanmasını istedikleri LYS puanına uygun istedikleri sınava katılabilecekler.

LYS başvuruları ve sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer alıyor. Adaylar, tüm PTT iş yerlerinden, Akbank, T. Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve DenizBank'ın tüm şubeleri ile internet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabilecek. Adaylar, sınav ücretini ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Ödemeler" alanından kredi kartı ya da banka kartıyla da yatırabilecekler.

LYS BAŞVURU ÜCRETİ

LYS sınav ücreti (Girmek istediğiniz her bir LYS için)      : 25 TL
Başvuru hizmet ücreti                                                        : 3 TL

LYS ÜCRETİ NEREYE YATACAK?

LYS başvuruları ve sınav ücreti bilgileri ÖSYS Kılavuzunda yer alıyor. Adaylar, tüm PTT işyerlerinden, Akbank, T. Halk Bankası, Kuveyt Türk Katılım Bankası, TC Ziraat Bankası, Türk Ekonomisi Bankası ve Denizbank'ın tüm şubeleri ile internet bankacılığı aracılığıyla sınav ücretini yatırabilecek. Adaylar, sınav ücretini ÖSYM'nin internet sayfasında yer alan "Ödemeler" alanından kredi kartı ya da banka kartıyla da yatırılabilecekler.

 

Yorumlar (3)
burhan 9 yıl önce
merhaba. ben 2013-2014 de yerleştim 1 yılımı pamukkalede doldurdum ikinci yıl sakarya üniversitesine merkezi yerleştirme puanıyla yatay geçiş yapabilir miyim ?
kübra 9 yıl önce
arkadsın sordu soruyu bnde soruyom ben hala okuyorum cumhurıyet ekonometri ama baska bır sehırde malıye bolümü yazmak ıstıyom bu bızede vuruyor mu
rojda 9 yıl önce
harran üniversitesinde sınıf öğretmenlğini okuyorum lys puanımla dicle üniversitesine geçiş yapmak istiyorum puanım tutuyor geçiş mümkün mü?
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?