banner15

Yükseköğretim'de bir ilk: Engelsiz eğitim için anabilim dalı

Ankara Üniversitesi’nde ”engelsiz eğitim” kapsamında bir bölüm daha kuruldu

Yükseköğretim'de bir ilk: Engelsiz eğitim için anabilim dalı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

YÖK Başkanı Prof. Dr. Yekta Saraç tarafından başlatılan “Engelsiz Üniversiteler”, “Engelsiz Erişim” ve “Engelsiz Eğitim” başlıklarıyla yürütülen çalışmalara bir yenisi daha eklendi. Ankara Üniversitesi'nde bir yıldır sürdürülen faaliyetler neticesinde Sosyal Bilimler Enstitüsü'ne bağlı olarak Türk İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı kuruldu.

Yükseköğretim Kurulu tarafından geçtiğimiz yıl içerisinde Türk İşaret Dili ile ilgili yüksek lisans ve doktora programları açılması planlanmış ve Ankara Üniversitesi konuyla ilgili olarak görevlendirilmişti. Bu kapsamda yapılan çalışmalar tamamlanarak Türk İşaret Dili lisansüstü programlarının 2018-2019 eğitim-öğretim döneminde öğrenci alınması aşamasına gelindi.

Yükseköğretim tarihinde ilk kez, Ankara Üniversitesi Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak kurulan Türk İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı bünyesinde Türk İşaret Dili Tercümanlığı Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programları ile Türk İşaret Dili Doktora Programı yer alıyor.

ENGELSİZ ÜNİVERSİTELER

YÖK Yürütme Kurulu Üyesi ve Engelli Öğrenciler Çalışma Grubu Yürütücüsü Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, daha önce Engelsiz Erişim teması ile “herkes için tasarım” ve “mekân erişilebilirliği” konusunu ele aldıklarını, 2018-2019 eğitim öğretim döneminde ise “Engelsiz Eğitim” teması ile faaliyetler yürüttüklerini belirtti.

Mekâna, sosyokültürel faaliyetlere ve eğitime erişim kategorisinde üniversitelere Bayrak Ödülleri verildiğini hatırlatan Prof. Dr. Tufan, en önemli konunun ise üniversitelerde yer alan programların farklı engel gruplarına erişilebilir kılınması olduğunun altını çizdi.

Prof. Dr. Zeliha Koçak Tufan, Yeni YÖK olarak göz ardı edilen işitme engellilerin sorunlarına da değinildiğini sözlerine ekleyerek, ilk olarak işaret dili çalışmalarının akademik bir nosyon kazanması için çalışma başlattıklarını dile getirdi.

İŞARET DİLİ TERCÜMANLIĞI LİSANS VE YÜKSEK LİSANS

Ankara Üniversitesi’nde bir yıldır sürdürülen çalışmaların sonucunda Sosyal Bilimler Enstitüsüne bağlı olarak Türk İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı kuruldu ve Türk İşaret Dili Tercümanlığı Tezli ve Tezsiz Yüksek Lisans Programları ile Doktora Programı açıldı. Türk İşaret Dili ve Sağır Çalışmaları Anabilim Dalı’nın ilk öğrencilerini 2018-2019 Eğitim-Öğretim Yılı Bahar Döneminde kabul etmesi bekleniyor.

Birleşmiş Milletler Engellilerin İnsan Haklarına Dair Sözleşmesi’nde işaret dilleri ile ilgili Erişebilirlik (Madde 9), İfade Özgürlüğü (Madde 21) ve Eğitim (Madde 24) konusundaki maddeler düşünüldüğünde, açılan Yüksek Lisans ve Doktora programlarının ülkemizdeki 3 milyona yakın sağır vatandaşın farklı türdeki erişim haklarına yönelik çok önemli bir gelişme olduğu dile getiriliyor.

İşitme engellilerin, ulusal ve uluslararası her alanda akademiye ve aktif hayata kazandırılması için işaret dilinin doğru öğrenilmesi, öğretilmesi, kullanımının yaygınlaştırılması ve yabancı işaret dillerine de rahatlıkla çevrilebilmesinin elzem olduğu belirtiliyor. Türk İşaret Dili yüksek lisansı ve İşaret Dili Doktora Programı’nın bu bağlamda çok önemli bir adım olduğu öne sürülürken, tüm çalışmaların engelsiz üniversiteler, engelsiz eğitim ve engelsiz bir toplum için olduğu kaydediliyor.

Öte yandan Türk İşaret Dili’nin YÖK 100 / 2000 Doktora Bursları Projesi kapsamına alınarak bu programa kaydolanlara burs imkânı tanınacağı öğrenildi.

Güncelleme Tarihi: 09 Haziran 2018, 21:55
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48