banner39

Yunanistan'da Türk azınlık okullarının sorunları devam ederken, eğitime kademeli dönüş başladı

Eğitim 13.05.2020, 14:19
Yunanistan'da Türk azınlık okullarının sorunları devam ederken, eğitime kademeli dönüş başladı

Yunanistan’da Mart ayından itibaren koronavirüs nedeniyle eğitime ara verilmişti. Ülkede, 11 Mayıs 2020 itibariyle kademeli olarak okullara geri dönüş başladı. Batı Trakya’da bulunan azınlık okullarının sorunları ise devam ediyor.

İskeçe Azınlık Lisesi Encümen Heyeti tarafından yapılan açıklamada, okul öğrencilerinin çoğunluğunu oluşturan İskeçe balkan bölgesindeki öğrenciler için yapılan özel otobüs seferlerinin yapılmayacağı duyuruldu. Eyalet başkan yardımcısı Nikos Efremidis’in sorunu çözmeye çalıştığı belirtilerek, sorunun hala çözüme kavuşturulamadığı ve ilk gün birçok öğrencinin okula gelemediği kaydedildi.

İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi Encümen Heyeti tarafından yapılan konuyla ilgili yazılı açıklamada, kırsal bölgede bulunan öğrenciler için herhangi bir ulaşım imkanının bulunmadığı ve devletin ulaşım şirketlerinden (KTEL) konu ile ilgili destek beklendiği vurgulandı. İskeçe Türk azınlık Milletvekili Burhan Baran da İskeçe Azınlık Ortaokulu ve Lisesi öğrencilerinin ve diğer okullara giden öğrencilerin ulaşım sorununun çözüme kavuşturulmasını istedi.

Konuya ilişkin, 12 Mayıs 2020 günü Doğu Makedonya-Trakya Eyalet Başkanı Hristos Metios’a bir yazı gönderen Burhan Baran, yeni döneme ilişkin bir planlamanın olup olmadığını ve okullara ulaşımın güvenli bir şekilde sağlanması amacıyla seferlerin arttırılıp arttırılmayacağını sordu. Dağlık bölgeden çok sayıda öğrencinin İskeçe Azınlık Ortaokul-Lisesi’nde eğitim gördüğünü belirten milletvekili Burhan Baran, yeni dönemde uygulanacak önlemler nedeniyle daha fazla sefer ve araç tahsis edilmesinin şart olduğunu vurguladı. Konuyla ilgili olarak 6 Mayıs Çarşamba günü meclise soru sunduğunu hatırlatan Baran, soruya henüz bir yanıt gelmediğini kaydetti.

Kaynak: qha

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?