banner39

Yurtdışı eğitimde 3. tercihimiz Bulgaristan

Bulgaristan'ın farklı bölgelerindeki üniversiteler binlerce Türk öğrenci için cazip imkânlara sahip. Farklı dillerde eğitim olanağının yanı sıra pratik uygulamalar da Türk öğrencileri bu üniversitelere çeken nedenler arasında. Sofya Teknik Üniversitesi de bunlardan biri.

Eğitim 23.10.2014, 19:56 23.10.2014, 19:56
Yurtdışı eğitimde 3. tercihimiz Bulgaristan

Bulgaristan’daki üniversiteler, Türkiye'den gelen binlerce öğrenciye kapılarını açık tutuyor. Sofya, Varna ve Plovdiv'deki üniversitelerde sayıları 5 bini bulan Türk öğrenciler, istedikleri bölümlerde eğitim görüyor.

Bulgaristan'ın Avrupa Birliği üyesi olması, Türkiye ile yakınlığı, Avrupa ve Amerika'daki üniversitelere kıyasla eğitimin ekonomik olarak daha uygun olması, Bulgar üniversitelerini Türkler için cazip kılıyor.

Sofya Eğitim Bakanlığı'nın yaptığı araştırmaya göre, Azerbaycan ve ABD'den sonra, en fazla Türk üniversite öğrencisi kabul eden ülke Bulgaristan. 2013-2014 eğitim öğretim yılında Bulgar yüksek okullarına 11 bin 282 yabancı öğrenci kayıt yaptırdı ve en fazla talep de Türkiye'den geldi.

HUKUK, HALKLA İLİŞKİLER, PSİKOLOJİ

Bulgaristan’ın en eski, seçkin ve saygın üniversitesi olan Sofya Teknik Üniversitesi de kapılarını Türkiyeli öğrencilere açtı. Burada özellikle halkla ilişkiler, hukuk, Avrupa Birliği entegrasyonu, psikoloji gibi bölümlerde Türkiye’den öğrenciler eğitim fırsatı buluyor.

Ulusal İstatistik Enstitüsü'nün araştırmasına göre, yabancı öğrencilerin yüzde 46 sı sağlık ve tıp bölümlerini seçiyor. Prof. İvet Koleva, ülkedeki okullar ve takip edilen müfredat ile alakalı şu sözleri sarfetti:

“Bulgaristan'da eğitimde tıp alanındaki teorik derslerin yanında, uygulamalı eğitime de ağırlık veriliyor. Diplomaların geçerli olup, tanınması için Avrupa Birliği bize belirli sayıda pratik ve uygulama çalışmaları şartı getirdi. Bu da öğrencilerimizi mezun olduktan sonra iş hayatı için daha hazırlıklı hale getiriyor.”

SOFYA ÜNİVERSİTESİ ÜLKENİN EN SEÇKİNLERİNDEN

Bulgaristan’ın en seçkin üniversitelerinden biri olan Sofya Teknik Üniversite'si yıllardan beri Türkiyeli öğrencilere eğitim veriyor. Birçok Türk öğrenci makine ve endüstri mühendisliği, bilgisayar ve teknik bölümlerden mezun oldu.

Bulgaristan'daki üniversitelerde; Türk öğrenciler Bulgarca, Almanca ve İngilizce'yi öğrenip, mezun olduktan sonra karşılarına çıkacak iş fırsatları için daha donanımlı hale geliyor.

TÜRK ÖĞRENCİLER 10 YILDIR SOFYA'DA

1945 yılında kurulan Sofya Teknik Üniversitesi'nde, Türk öğrenciler mühendislik ve bilişim teknolojileri bölümlerini ağırlıklı olarak tercih ediyor. Avrupa'nın pek çok ülkesinden tanınan diplomalalar veren üniversitenin rektör yardımcısı Prof. Dr. Georgi Mihov üniversitesi hakkında şu açıklamaları yaptı:

“Sofya Teknik Üniversitesi, Bulgaristan'ın en büyük teknik okul kurumu. Okulumuz 1945 'de kuruldu. 10 yıldan bu yana okulumuzda Türk öğrenciler eğitim görüyor. Bilgisayar bilimleri, endüstri mühendisliği ve bilişim teknolojileri bölümleri genellikle Türk öğrencilerimizin tercih ettiği bölümler. Havacılık mühendisliği de çok aranan bir bölüm haline geldi. Okulumuzda en fazla yabancı öğrenci sayımız Türkiye'den. Üniversitemizde 14 bin öğrencinin bin 100'ü Türkiye'den gelen gençler.

Üniversitemiz tüm mezunlarına dünyada kabul gören diplomalar veriyor. AB ülkesi olarak diplomalarımız Avrupa ve dünyada da tanınıyor. Bu sebeple yüksek okul olarak üniversitemizin tercih edilmesi etken oluyor. Zira öğrenciler ilerleyen yıllarda Avrupa'nın başka üniversitelerinde eğitimlerine devam edebiliyor.”

PROBLEMLER HERKES İÇİN AYNI

Prof. Dr. Georgi Mihov, üniversitede eğitim gören yabancı öğrencilerin karşılaştıkları problemleri Bulgar öğrencilerin de yaşadığını vurgularken, sözlerini şöyle sürdürdü:

“Yabancı ve Türk öğrencilerin Bulgaristan'da karşılaştıkları sorunlar, Bulgar öğrencilerin de karşı karşıya kaldıkları sorunlardan farklı değil. Bu sorunlar, aileden uzak olmak, başka şehirde yaşamak, eğitim tarzını değiştirmek gibi. Türk öğrenciler dil engeline de takılıyor. Bulgaristan'da farklı gelenek, görenek ve yaşam biçimi ile karşılaşıyorlar.

Biz onlara elimizden geldiği kadar yardımcı oluyoruz. Reklam kitapçıklarımızı Türkçe hazırlıyoruz. Hatta ''Türk öğrenci klavuzu'' yayınlıyoruz. Türkçe öğrenci işleri şubesinde Türkçe konuşan elemanlar tayin ediyoruz. Ana zorluklardan biri de vize sorunu. Vizelerin yavaş verilmesi. Türk öğrencilerin öğrenim yılına geç kalmalarına sebep oluyor. Sonra biz dersleri hızlandırmak zorunda kalıyoruz.”

“ORTAK DEĞERLERE SAHİBİZ”

Sofya'da, eğitimlerine devam eden Türk öğrenciler çeşitli sebeplerle bu ülkeyi seçmişler. Türk öğrenciler kültürleriyle ortak değerlere sahip bir şehirde olmaktan memnun olduklarını söylediler. O öğrencilerden biri olan Lokman Kaplan şu sözleri söyledi:

“Ben Türkiye’nin doğusunda yaşıyorum. Hakkari’nin Yüksekova ilçesinden. Buraya geliş sebebimse iyi bir eğitim ve Avrupa diplomasını almaktı.”

TÜRKLER TIP VE FİZYOTERAPİYİ TERCİH EDİYOR

Türkiye'nin farklı şehirlerinden çok sayıda öğrenci eğitimlerine Bulgaristan'daki üniversitelerde devam ediyor. Bulgaristan'da eğitim gören Türkiyeli öğrencilerin başlıca tercih ettikleri bölümlerin başında tıp ve fizyoterapi gibi alanlar var. Sofya'da en seçkin tıp akademilerinden birinde de 500'den fazla Türkiyeli öğrenci eğitim görüyor.

Öğrencilerin her biri Bulgaristan'daki üniversiteleri farklı nedenlerle tercih ediyor. Avrupa Birliği üyesi ülkede eğitim almak için gelen de var, ailevi nedenlerle burada okumak isteyen de. Sofya'da eğitim gören bir diğer Türk öğrenci İlker Coşkun Bulgaristan'da okuma gerekçesini şu sözlerle aktardı:

“EBEVEYNİMİN BURALARDA BÜYÜMÜŞLER”

“Kocaeli’nin Gebze ilçesinden geliyorum. Uçak mühendisliği birinci sınıf öğrencisiyim. İlk senem yani. Bulgaristan'ı tercih etmemin sebebi ise, annemin ve babamın burada doğup büyümesi. Buraları görmek, burada kendime bir şans vermek için geldim. Türkiye'de kazanamayacağım bir bölümü burada okumak istedim.”

Bulgaristan'daki üniversitelerin imkânlarından memnun olan Türk öğrenciler, mezuniyetler ilgili gerekli işlemlerin daha hızlı yapılmasını bekliyor. Öğrenciler her şeyin yolunda olduğunu, yalnızca mezun olduktan sonraki işlemlerin bir parça yavaş ilerlediğini, bu konuda çözüm bulunması halinde çok mutlu olacaklarını söylediler.

TÜRK KÜLTÜRÜNÜ YANSITAN MEKÂNLAR MEVCUT

Özellikle başkent Sofya'da yoğun olarak yaşan Türk öğrenciler memleketlerine olan özlemlerini kültürel tatlarla gideriyor. Bulgaristan başkenti Sofya'da Türkiyeli öğrencilerin yoğun olarak gelmesiyle tamamen Türk kültürünü yansıtan mekânlar var. Bu mekânların müdavimleri de tabi ki öğrenciler.

Avrupa standartlarındaki eğitim kurumlarıyla Bulgaristan, farklı kültürleri buluşturmaya ve Türk öğrencilere kucak açmaya devam ediyor.

DENKLİK İÇİN STS GEREKİYOR

Türkiye'de lisans yerleştirme sınavlarında alınan yüksek puanlarla girilen bölümler Bulgaristan'da sınavsız olarak öğrenci kabul ediyor. Ancak Bulgaristan'daki üniversitelerden mezun olan Türk öğrencilerin yurtdışı yükseköğretim diploma denkliği için Türkiye'de seviye tespit sınavına girmesi gerekiyor.

Bu sınavlar, ihtiyaç durumuna göre yükseköğretim kurulunca belirlenecek üniversitelerin ilgili birimleri veya ÖSYM tarafından, yükseköğretim kurulunca belirlenen tarihlerde ve yılda en az bir kez yapılıyor.

ÇÖZÜM YOLU BULUNDU

2012 yılında Yüksek Öğretim Kurulunun aldığı bir karar yurtdışında yükseköğretim kurumlarına giden tüm Türk öğrencileri olduğu gibi; Bulgaristan'da okuyanları da kaygılandırmıştı. YÖK'ün aldığı karara göre Bulgaristan'daki okullardan mezun olanların diplomaları Türkiye'de kabul görmüyordu.

YÖK'ün kararı Bulgaristan dışişleri bakanlığıyla yapılan görüşmeler sonucunda bir kez daha değerlendirildi. Denklik sorununun aşılması için bir çözüm geliştirildi. Öğrenciler, Bulgaristan'daki üniversitelerinden mezun olduktan sonra Türkiye'de seviye tespit sınavına girecek. Sınavda başarılı olanların diplomaları Türkiye'de geçerli olup, mesleklerini yapabilecekler.

BAZISINDA DENKLİK VAR BAZISINDA YOK

Eğitim müşaviri Şenol Genç, denklik konusuyla alakalı şöyle konuştu: “Bazı fakültelerin denkliği var, bazılarının yok. Denkliği olmayan fakültelerde Türkiye’de çocuklar STS sınavına giriyorlar. STS sınavını kazanan çocuklar da denkliğini alıyor. Yeni gelen çocuklarımız özellikle burada kayıtlarını yaptırsınlar, mutlaka elçiliğe uğrasınlar kayıt yaptırsınlar, burada dosyalarını açtırsınlar. Burada onlara ulaşmamız, yardımcı olmamız için çok önemli.”

Türk öğrencilerin sorunlarıyla yakından ilgilenen ve 2013'te Türkiye Cumhuriyeti'nin Sofya büyükelçiliği görevine atanan Süleyman Gökçe de Bulgaristan'daki üniversitelerde okuyan Türk öğrencilerin Türkiye'yi temsil ettiği görüşünde.

“TÜRKİYE'Yİ TEMSİL EDİYORUZ”

“Hepimiz, taşıdığımız sıfatlardan bağımsız olarak, Türkiye'yi temsil ediyoruz.” diyen Gökçe: “Pek çok kişi bulunduğumuz ülkede kişiliğimizle Türkiye'yi belki ilk kez tanıyor. Belki karşılaştıkları ilk Türkiye Cumhuriyeti vatandaşı biz oluyoruz. Bu bize belirli sorumluluklar katıyor, Türkiye’yi en iyi şekilde temsil etmeniz için. Öğrencilerimize güveniyoruz. Onlar Türkiye’nin istikbali. Nasıl bizden öncekiler bize teslim ettiyse, biz de onlara teslim edeceğiz.” 

 

Kaynak: Kuzey Haber Ajansı

 

 

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?