banner39

Yurtdışındaki vatandaşlarımıza Türkiye'de staj imkânı

Yurt dışında yaşayan Türk vatandaşı gençler, Türkiye’nin çeşitli kamu kurum ve kuruluşlarında staj yapma imkânı elde edecek.

Eğitim 11.09.2018, 11:20
Yurtdışındaki vatandaşlarımıza Türkiye'de staj imkânı

Yurtdışı Türkler ve Akraba Topluluklar Başkanlığı (YTB) tarafından yurt dışında eğitimlerine devam eden Türk gençlerin Türkiye ile sosyal, kültürel ve ekonomik bağlarını güçlendirmeleri, ayrıca kariyer planlamalarını yaparken ülkenin kurum ve kuruluşlarını tanımaları ve Türkçe yeterliklerinin artırılması amacıyla düzenlenen “Türkiye Stajları” programının bu yılki açılış toplantısı Ankara’da gerçekleştirildi. 

Programa, YTB Başkanı Abdullah Eren'in yanı sıra AK Parti İstanbul Milletvekili Zafer Sırakaya, kamu kurum ve kuruluşların temsilcileri ile stajyer öğrenciler katıldı.

Programda konuşan YTB Başkanı Eren, katılımcı gençlere Türkiye'nin diaspora politikası hakkında bilgiler verdi ve YTB'nin yurt dışındaki vatandaşlara yönelik yaptığı çalışmaları anlattı. Eren, yurt dışında yaşayan vatandaşlara yönelik politikalarda gençlerle ilgili çalışmaların önemli yer tuttuğuna dikkati çekerek, "Türkiye'nin yurt dışında 6 milyon vatandaşı yaşamaktadır. Bu nüfus 1960'lı yıllar sonrasında yapılan iş gücü anlaşmalarıyla oluşmuştur." dedi.

YTB'nin Türkiye'nin 2002'den sonra değişen yeni dış politika perspektifi çerçevesinde 2010'da oluşturulmuş bir kurum olduğunu hatırlatan Eren, "Başkanlığımız yurt dışında yaşayan vatandaşlarımızın kimliklerinin korunması, ana vatan ile aidiyetlerinin muhafaza edilmesi ve bulundukları toplumdaki statülerinin yükselmesine katkı sağlanmak amacıyla pek çok çalışma yürütmektedir." diye konuştu.

Eren, kurumun gençlere yönelik çalışmalarda büyük sorumluluk duygusuyla hareket ettiğini belirterek, gençlerin gelişimlerine katkı sağlayacak programlara özel önem verdiklerini kaydetti.

18 ay staj imkanı

Türkiye Stajları programına da bu kapsamda büyük önem verdiklerini söyleyen Eren, katılımcıların bir ay boyunca 18 ayrı kurumda staj yapacaklarının altını çizdi.

Eren, konuşmasının devamında ise şunları kaydetti:

"Türkiye Stajları programı kapsamında dünyanın çeşitli yerlerinde doğmuş, büyümüş ve üniversite eğitimi almış siz değerli kardeşlerimize Türkiye'deki kamu kurumlarında staj yapma imkanı tanıdık. Bu program sayesinde sizler, kendi ülkelerinizdeki sistemle Türkiye'deki sistemi karşılaştırma imkanı bulacaksınız ve ülkemizdeki birimleri tanıyarak tecrübelerinizi aktarma fırsatı elde edeceksiniz."

Eren, programa oldukça önem verdiklerini dile getirerek, "Türkiye yeni bir sisteme geçti. Sizler bu heyecanlı süreçte staj yapacaksınız. Bu sizler için bir avantajdır. Kamu kurumlarının yeni sürece nasıl adapte olduğunu yakından göreceksiniz." ifadelerini kullandı.

Program kapsamında 12 ülkeden 77 katılımcı genç, Türkiye'deki 18 ayrı kamu kurum ve kuruluşunda bir ay boyunca staj imkanı bulacak. Katılımcılar, stajın yanı sıra kültürel gezi programları ve çeşitli etkinliklere de katılacak. 

Kaynak: QHA

banner53
Yorumlar (0)
21
hafif yağmur
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?