banner39

Avrasya Tüneli motosiklet geçiş ücretleri açıklandı

Bakanlık, İstanbul'da iki kıta arasındaki yolculuk süresini 5 dakikaya indiren Avrasya Tüneli'ni yarın itibarıyla kullanabilecek motosikletlere ilişkin geçiş tarifelerini tespit etti. Gece geçiş ücreti gündüz geçiş ücretinin yarısı olacak.

Ekonomi Finans 30.04.2022, 11:51
Avrasya Tüneli motosiklet geçiş ücretleri açıklandı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanlığının yazılı açıklamasına göre, 22 Aralık 2016'da hizmete giren Avrasya Tüneli, İstanbul trafiğini önemli ölçüde rahatlattı.

Bakan Adil Karaismailoğlu, Motobike İstanbul 2022 Fuarı açılış töreninde, tünelin motosiklet sürücülerinin kullanımına da açılacağı müjdesi vermişti.

Bu kapsamda, yarından itibaren Avrasya Tüneli'ni kullanabilecek motosikletlerin tek yön geçişi, 05.00-23.59 saatlerindeki gündüz tarifesinde 20,7 lira, 00.00-04.59 saatlerindeki gece tarifesinde ise 10,35 lira olarak ücretlendirilecek.

Motosiklet sürücüleri, serbest gişe sistemi bulunan Avrasya Tüneli'nden HGS hesaplarıyla ödemelerini yapabilecek.

Asya ve Avrupa kıtaları arasındaki yolculuk süresini 5 dakikaya indiren Avrasya Tüneli, özellikle kış dönemindeki kötü hava koşullarından olumsuz yönde etkilenen motosiklet kullanıcıları için kıtalararası geçişte alternatif olacak.

Tünelle, otomobil ve minibüs tipindeki hafif araçlara ek olarak motosikletler için de güvenli ve konforlu bir ulaşım hizmeti sağlanacak.

Motosikletler için alınan bu karar, sadece Karayolları Trafik Yönetmeliği’ndeki motosiklet tanımında belirtilen sınıf taşıtlarını kapsıyor. Bu tanımın dışında kalan elektrikli bisiklet, bisiklet, scooter, moped ve mobilet gibi taşıtların tünelden geçmesi ise yasak olacak.

Otomobil, minibüs ve motosiklet dışındaki araçların tünelden geçmesi durumunda ve trafik kurallarına aykırı hareketlerde Emniyet Genel Müdürlüğü tarafından yürütülen cezai işlem uygulamaları devam edecek.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?