Bakan Nebati: 'Enflasyon düşüş eğilimine girdi'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, TÜİK verilerine göre mayısta aylık bazda yüzde 2,98 artarak yıllık bazda yüzde 73,50 olan enflasyon oranlarına yönelik sosyal medyadan açıklama yaptı.

Ekonomi Finans 03.06.2022, 14:45
Bakan Nebati: 'Enflasyon düşüş eğilimine girdi'

Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, enflasyon oranlarına yönelik sosyal medyadan açıklamada bulundu.

"Enflasyon düşüş eğilimine girmiştir." diyen Nebati, "Gelirleri artırarak gelir seviyesindeki düşüşün hızla önüne geçmeye devam edeceğiz." ifadelerini kullandı.

TÜİK'in bugün açıkladığı verilere göre enflasyon, mayısta yüzde 2,98 artarak yüzde 73,50 oldu. Böylelikle enflasyon son 24 yılın zirvesini gördü. Enflasyon oranlarına ilişkin sosyal medyadan açıklamalarda bulunan Hazine ve Maliye Bakanı Nureddin Nebati, "Enflasyon düşüş eğilimine girmiştir." dedi.

Vergi indirimi ve sübvansiyonlara da dikkat çeken Nebati, "Vatandaşımızın fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesini ve enflasyondaki gevşemenin artarak devamını sağlamak amacıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz" açıklamasını yaptı.

Nebati'nin açıklamaları şu şekilde:

"Bugün açıklanan enflasyon rakamları, enflasyon artışının hız kesmiş olduğunu ortaya koyuyor. Nisan ayında yüzde 7,25 olarak gerçekleşen TÜFE aylık artış oranı Mayıs ayında yüzde 2,98 gerçekleşerek enflasyon düşüş eğilimine girmiştir.

Küresel salgın ve savaş ortamının tetiklediği gıda ve enerji başta olmak üzere uluslararası emtia fiyatlarındaki yüksek artışlar ve tedarik zincirlerinde oluşan bazı aksaklıklar, tüm dünya ülkelerinde olduğu gibi ülkemiz enflasyon artışlarında da temel bir rol oynuyor.

Uyguladığımız politikalar, yönetilen-yönlendirilen fiyatlar, vergi indirimleri ve sübvansiyonlar vasıtasıyla vatandaşımızın fiyat artışlarından en az düzeyde etkilenmesini ve enflasyondaki gevşemenin artarak devamını sağlamak amacıyla çalışmalarımızı aralıksız sürdürüyoruz.

Önümüzdeki süreçte, olumlu seyreden iklim koşullarının da etkisiyle, tarımsal üretimimizde gerçekleşmesini beklediğimiz artışın enflasyondaki gevşemeyi olumlu yönde destekleyeceğini öngörüyoruz.

GELİRLERİ ARTIRARAK DÜŞÜŞÜN HIZLA ÖNÜNE GEÇMEYE DEVAM EDECEĞİZ

Ayrıca, atacağımız ek adımlarla bir yandan insanlarımızın günlük hayatlarını etkileyen fiyat artışlarının önüne set çekerken diğer yandan da gelirleri artırarak gelir seviyesindeki düşüşün hızla önüne geçmeye devam edeceğiz.

Enflasyonla mücadele önümüzdeki dönemde birinci önceliğimiz olmaya devam edecektir. Vatandaşlarımızın enflasyon baskısı altında ezilmesine asla müsaade etmeyeceğiz!"

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?