banner39

Bitcoin'in mucidi Nakamoto dünyanın en zengini olma yolunda

En popüler ve en değerli kripto para birimi olan Bitcoin'un mucidi Japon Satoshi Nakamoto'nun en zenginler listesinde hızla ilerliyor.

Ekonomi Finans 07.02.2021, 03:52 12.02.2021, 15:07
Bitcoin'in mucidi Nakamoto dünyanın en zengini olma yolunda

Geçtiğimiz günlerde Tesla ve SpaceX'in CEO'su Elon Musk, borsada sahibi olduğu hisselerin değerlenmesiyle, Amazon.com'un sahibi Jeff Bezos'tan uzun süre elinde bulundurduğu "dünyanın en zengin insanı" unvanını almıştı.

Ancak son birkaç senelik süre içerisinde dünyanın en popüler ve en değerli kripto para birimi olan Bitcoin'un mucidi Japon Satoshi Nakamoto'nun en zenginler listesinde hızla ilerlediği ve belki de yakın bir zamanda "dünyanın en zengini" unvanını alacağı konuşuluyor.

Satoshi Nakamoto'nun kim olduğu tam olarak bilinmiyor. Kimileri bu ismin birkaç kişiyi temsil ettiği ve Bitcoin'un mucidinin İngilizce kod yazması sebebiyle Japon olamayacağı görüşünde.

Nakamoto ismi tüzel bir kişilik mi değil mi bilinmese de şöyle bir gerçek var: Şu anda Satoshi Nakamoto'nun yaklaşık 1 milyon Bitcoin'u bulunuyor ve bu varlığın piyasa değeri şu anda 36 milyar doları geçti.

Bircoin ilk kez 2007 yılında kod olarak yazılmaya başlandı ve 2010 yılında piyasaya sürüldü. Kısacası, Satoshi Nakamoto ismi sadece 11 sene içerisinde sıfırdan 36 milyar dolarlık bir katma değere sahip oldu. Nakamoto şu anda Forbes dergisinin en zenginler listesinde 20'inci sırada bulunuyor.

Uzmanlar birkaç ay içerisinde Bitcoin'in değerinin 110 bin dolara çıkmasını öngörüyor. Eğer bu tahminler gerçek olursa Makatomo, Jeff Bezos'u geçerek dünyanın en zengin kişisi unvanını eline alabilir.

Geçtiğimiz günlerde Tesla CEO'su Elon Musk, Bitcoin'in yatırımcılar arasında büyük rağbet gördüğünü ve bu kripto para birimini desteklediğini açıklamasının ardından, Bitcoin borsada yüzde 14 değer kazanmıştı.

Kaynak: EURONEWS

banner53
Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?