banner39

banner35

Denizli’de yetiştirilip 81 ülkeye ihraç ediliyor

Denizli'de kurulan balık işletmeleri, önemli bir ihracat başarısı yakaladı. Merkezefendi ilçesindeki tesiste salamura haline getirilen yıllık ortalama 60 bin ton alabalık 81 ülkeye gönderiliyor.

Ekonomi Finans 02.01.2022, 10:36 02.01.2022, 10:47
Denizli’de yetiştirilip 81 ülkeye ihraç ediliyor

Deniz olmasa da bilimsel ve akılcı çalışmalar sonuç verdi. Denizli, balık üretiminde dünyanın önemli ihracat merkezlerinden biri oldu.

Denizli dünyanın dört bir yanına balık gönderiyor. Denizli, aralarında Norveç İsveç, Danimarka gibi balık zengini ülkelerin de bulunduğu 81 ülkeye balık ihraç ediyor.

20 milyon dolarlık ihracat

İşletme Sahibi Yasin Özpek, "Danimarka Hollanda Almanya Belçika Çek Cumhuriyeti Romanya Almanya Rusya gibi ülkelere de yıllık 20 milyon dolarlık ihracatımız söz konusu. Avrupa'da tüm marketlere aklınıza gelebilecek bütün marketlerde bizim ürünlerimiz satılmaktadır" diyor.

Çiftliklerde büyütülen balıklar temizlendikten sonra önce tesislere getirilip farklı işlemlerden geçiriliyor. Ardından meşe dumanında tütsülenip paketlenerek ihracata hazır hale getiriliyor.

Denizli alabalığı, dünya sofralarının da vazgeçilmezi. Denizli'de, Türkiye'nin toplam alabalık ihracatının yüzde 34'ü sağlanıyor.

Yorumlar (0)
23
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?