Deutsche Bank: Türkiye TL'deki değer kaybına karşı daha hassas hale geldi

Almanya'nın en büyüğü olan ve dünyanın en büyük bankaları arasında yer alan Deutsche Bank'ın araştırma raporunda, kur korumalı mevduatın yaratabileceği mali yük ve döviz cinsi borçların hükümetin borçlarının yüzde 66'sına ulaşmasıyla Türkiye'nin şu an Türk lirasındaki değer kaybına karşı daha hassas hale geldiği belirtildi.

Ekonomi Finans 21.01.2022, 10:55
Deutsche Bank: Türkiye TL'deki değer kaybına karşı daha hassas hale geldi

Hükümetin döviz cinsi borçlarının yüzde 66’ya ulaştığını ve aralık ayında kurda yaşanan düşüşten dolayı bunun daha da artmasının beklendiğini raporlayan banka, kur korumalı mevduat uygulamasının da Türk lirasında değer kaybı yaşanması halinde mali yükü artıracağını kaydetti.

“Bundan dolayı 2022’nin ilk çeyreğinde politika faizinde büyük bir artış olacağına dair görüşümüzü koruyoruz” denilen raporda, enflasyonun da Mayıs ayına kadar yükselmeye devam edeceğinin düşünüldüğü bildirildi.

Manşet enflasyonun ocak ayında yüzde 46 seviyesine çıkmasını bekleyen banka, mayıs ayında enflasyonun yüzde 53’e yükseleceğini ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası'ndan (TCMB) herhangi bir politika değişikliği gelmediği takdirde enflasyonun 2022’nin Kasım ayına kadar yüzde 50’nin üzerinde seyretmeye devam edeceğini belirtti.

Deutsche Bank, TCMB'nin dolarizasyon, zayıf Türk lirası ve artan enflasyondan dolayı 2022’nin ilk çeyreğinin sonlarına doğru politika faizini 1000 baz puan artırarak yüzde 25’e çıkarmak zorunda kalabileceği açıklamasında bulunmuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?