banner39

Dünya Bankası’ndan 100 milyon dolar Covid-19 kredisi! Türkiye krediyi 10,5 yılda geri ödeyecek

Dünya Bankası'ndan Türkiye'ye 100 milyon dolar Covid-19 kredisi. Türkiye krediyi 10,5 yılda geri ödeyecek

Ekonomi Finans 27.04.2020, 13:25 27.04.2020, 16:27
Dünya Bankası’ndan 100 milyon dolar Covid-19 kredisi! Türkiye krediyi 10,5 yılda geri ödeyecek

Dünya Bankası corona virüsü salgınının sağlıkla ilgili etkilerine karşı aldığı önlemleri desteklemek için Türkiye'ye 100 milyon dolar kredi verecek.

Dünya Bankası Türkiye'ye sağlık sistemi için 100 milyon dolar krediyi onayladı Dünya Bankası Covid-19 pandemisinin sağlıkla ilgili etkilerine karşı aldığı önlemleri desteklemek için Türkiye'ye 100 milyon dolar tutarında krediyi onayladığını açıkladı.

Türkiye Cumhuriyeti Sağlık Bakanlığı tarafından uygulamalarda kullanılacak olan 100 milyon dolarlık kredi, koronavirüsün yayılma hızını kesmek ve sağlık sisteminin vakaları tespit ve tedavi etme kapasitesini güçlendirmek için hükümeti desteklemeye yönelik iki bileşenden oluşuyor.

Birinci bileşen olan 98 milyon dolarlık kredi dilimi ‘Acil Covid-19 Müdahalesi’ için kullanılacak. Burada Covid-19 salgınından etkilenen vakaların teşhisi ve tedavisi için sağlık sisteminin acil olarak ihtiyaç duyduğu tıbbi cihaz, malzeme ve eğitim hizmetlerinin sağlanması amacıyla, test ve takip sistemlerinin güçlendirilmesi ve ön safta sunulan hizmetler için ihtiyaç duyulan cihazların temini; yoğun bakımdaki Covid-19 hastalarının tanısı ve tedavisi için ihtiyaç duyulan tıbbi cihazların ve malzemelerin finansmanı yoluyla hastalık yönetiminin ve tedavisinin desteklenmesi gibi amaçlar hedefleniyor.

İkinci bileşen olan 2 milyon dolarlık 'Proje Yönetimi, İzleme ve Değerlendirme' dilimi projenin uygulanması ve kaydedilen ilerlemenin izlenmesi ve değerlendirilmesi için ihtiyaç duyulacak insan kaynakları ile idari kaynaklarını destekleyecek.

Dünya Bankası Türkiye Direktörü Auguste Tano Kouame, "Bu fonla finanse edilecek olan projelerin ve uygulamaların çok sayıda insan hayatını kurtaracağını umuyoruz." dedi.

Proje sorumlusu Ahmet Levent Yener de yaklaşık 20 milyon insanın bu desteklenen projelerden faydalanacağını dile getirdi.

Kaynak: Ajanslar

banner53
Yorumlar (0)
33
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?