banner39

Japonya ek bütçeye onay verdi

Japon hükümetinin yükselen enerji ve gıda fiyatlarına karşı 2,7 trilyon yenlik (21 milyar dolar) ek bütçe taslağını onayladığı, söz konusu tutarın petrol tedarikçilerinin sübvansesinin artırılması ile düşük gelirli ailelere çocuk başı 50 bin yen nakit desteğinde kullanılacağı aktarıldı.

Ekonomi Finans 18.05.2022, 14:35
Japonya ek bütçeye onay verdi

Hükümet, Rusya-Ukrayna savaşı sonrası yükselen enerji ve gıda fiyatları karşısında iş dünyası ile hane halkına destek verme kararı aldı. Bu doğrultuda Başbakan Kişida Fumio hükümeti 2,7 trilyon yen (21 milyar dolar) değerinde ek bütçe taslağını kabul etti.

Maliye Bakanı Suzuki Şuniçi, düzenlediği basın toplantısında, "mali konsolidasyona yönelik çabalarımızı sarsmadan, bütçeyi ivedilikle ve uygun şekilde işleteceğiz" dedi.

Ek bütçe, petrol tedarikçilerinin sübvansesinin artırılması ile düşük gelirli ailelere çocuk başı 50 bin yen (386 dolar) nakit desteğinde kullanılacak.

Mart 2023'te sona erecek mali yılı kapsayan bütçeden 1,2 trilyon yenlik (9,2 milyar dolar) dilimle petrol tedarikçileri sübvanse edilecek.

Kovid-19 ile mücadele ve hane halkı yardımlarını kapsayan yedek akçe fonuna ise ilaveten 1,5 trilyon yen (11,7 milyar dolar) aktarılacak.

Tamamı, ihraç edilecek devlet tahvilinden karşılanması planlanan ek bütçenin, Japonya parlamentosunda hazirana kadar onaylanması hedefleniyor.

Yorumlar (0)
25
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?