banner39

Kayısı çekirdeği ihracatı 14 milyon 677 bin dolar getirdi

Bu yılın 10 ayında Malatya'dan yurt dışına 3 bin 963 ton tescilli kayısı çekirdeği satıldı ve 14 milyon 677 bin dolar gelir sağlandı.

Ekonomi Finans 06.11.2022, 11:49
Kayısı çekirdeği ihracatı 14 milyon 677 bin dolar getirdi

Malatya Ticaret Borsası Başkanı Ramazan Özcan, kentte yetiştirilen kayısının ihracat açısından önemli bir tarım ürünü olduğunu söyledi.

Kayısının meyvesinin de ürününün de ekonomik değer teşkil ettiğine işaret eden Özcan, "Çekirdek çok kıymetli bir ihracat ürününe döndü. Bu yılın ekim ayında 648 ton kayısı çekirdeği (iç) ihraç ederek, 2 milyon 113 bin dolar gelir elde ettik. Çekirdek ihracatındaki en önemli faktör Amerikan bademi. Amerikan bademi kabuklu çerez grubunda rekoltesi çok yüksek olan ürünlerden biri. Ancak kayısı çekirdeği her fırsatta Amerikan bademinin en önemli rakibi oluyor." diye konuştu.

Çekirdek fiyatlarının pazarda değişkenlik gösterdiğini aktaran Özcan, şunları kaydetti:

"İlk 10 ayda 3 bin 963 ton kayısı çekirdeği ihracatına karşılık 14 milyon 677 bin dolar gelir elde etmişiz. Yıl sonuna kadar çekirdek ihracatını iyi bir noktaya taşımak için mücadele ediyoruz. Amerikan bademindeki fiyatların gerilemesinden dolayı çekirdek ihracatımızda kısmi gerileme yaşanabiliyor. Ancak gelirler bölümüne baktığımızda hiçbir sıkıntı yok. Çekirdekte bizim için en önemli alıcılarımız Almanya ve İtalya."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?