Konut satışları rekor üstüne rekor kırıyor

Nisan ayında Türkiye genelinde 133 bin 58 konutun satışı yapılırken, söz konusu rakam, tüm zamanların en yüksek nisan ayı rakamı olarak kaydedildi.

Ekonomi Finans 17.05.2022, 15:26
Konut satışları rekor üstüne rekor kırıyor

Nisanda konut satışlarında yaşanan artış geçen yılın aynı dönemine göre yüzde 38,8 olarak gerçekleşti.

Ruslar, Türkiye'den konut alan yabancılar listesinde ilk kez zirveye çıktı 

Ocak-nisan döneminde gerçekleşen konut satışları ise yüksek faiz oranları ve küresel ekonomideki dalgalanmalara rağmen yüzde 26,2 artarak 453 bin 121'e yükseldi.

Konuta ihtiyacın artarak devam ettiğini kaydeden sektör temsilcileri, vatandaşların yatırım için gayrimenkulü güvenli liman olarak görmeye devam ettiğini, satışların artmasıyla yeni projelerin hızla başlayacağını belirtiyor.

Ege Yapı Yönetim Kurulu Başkanı İnanç Kabadayı, AA muhabirine yaptığı açıklamada, konut satışlarındaki artış ivmesinin, gayrimenkulün enflasyona karşı en değerli koruma aracı olduğu için devam edeceğini söyledi.

Şu anki talebin de bunun artarak süreceğini gösterdiğini dile getiren Kabadayı, kısa süre önce açıklanan destek paketlerinin de yüksek satış rakamlarına ulaşılmasına katkı sunacağını anlattı.

Kabadayı, "Yakın zamanda Cumhurbaşkanımız tarafından açıklanan konut finansman paketleri tüketicilere ciddi fırsatlar sunuyor. Bu avantajlarla tüketicinin üzerindeki kredi maliyeti azaltılacak ve tüketici ihtiyacı olan konuta ulaştırılacak. Bu fırsatlarla beraber önümüzdeki günlerde, belirlenen kriterlere uygun konutların satışlarında da ciddi şekilde yansımasını göreceğiz." dedi.

Dap Holding Yönetim Kurulu Başkanı Ziya Yılmaz da faiz oranlarının yüzde 1'in üzerinde seyrettiği, maliyetlerin arttığı ve fiyatların baskılandığı bir yıl yaşadıklarını kaydederek bunlara rağmen satışların her ay artarak devam ettiğini söyledi.

İlk 4 ayda satışlarda yüzde 26,2 artış yaşandığını ifade eden Yılmaz, "Bu rakamlardan görünen şu ki herkes 'güvenli liman' gayrimenkule yatırım yapmak istiyor. Bu konuda haklılar, çünkü ne döviz ne de altın yatırımı emlak kadar kazandırmadı.

Bu sadece Türkiye'de değil, dünyada da böyle. Doğru yerde planlanan, doğru şirketin projesinden yatırım yapan herkes hem enflasyona karşı en mantıklı hamleyi yapıyor hem de döviz ve altından daha fazla kazanç sağlıyor." diye konuştu.

Yılmaz, Dap Holding'in yeni yatırım ve projelerle sektöre destek vermeyi sürdüreceğini belirterek, "Destekler sayesinde artışın süreceğini düşünüyorum. Böyle giderse yılı rekorla kapatmak da sürpriz olmayacak." ifadelerini kullandı.

Boss4 Gayrimenkul Yönetim Kurulu Başkanı Abdülkadir Akkuş ise nisanda özellikle ipotekli satışlarda yüzde 82,9 artış görüldüğünü kaydederek, "Bu yükseliş, beklemede olan yatırımcının harekete geçmeye başladığını gösteriyor." diye konuştu.

Satışların daha da yüksek seviyeye ulaşması ve mevcut konut ihtiyacının karşılanması için inşaat sektörünün harekete geçmesi gerektiğini vurgulayan Akkuş, destekler sayesinde canlanan inşaatın beslediği 250 alt sektörün 6 milyon kişiyi istihdam ettiğini anlattı.

Coldwell Banker Türkiye Ülke Başkanı Gökhan Taş da yeni yıla 2021'in aksine hızlı başlandığını belirterek, yeni konut arzı azalırken satışlarda artışın sürdüğünü söyledi.

Taş, "Bu durum gayrimenkulün güvenli liman olduğu gerçeğini bir kez daha gösteriyor. Hem de artan maliyet baskısına rağmen böyle bir tablo, ülkedeki talebin ne denli ihtiyaç kaynaklı olduğunu da ortaya koyuyor. Maliyetler dolayısıyla daha çok ikinci elde hareketlilik yaşansa da artan ilgi yeni konut arzını baskılıyor. Sektör oyuncularının birer birer tekrar yatırıma döneceği döneme doğru gidiyoruz." değerlendirmesinde bulundu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?