Sigara tarihe mi karışıyor?

Philip Morris, dumansız ürünlerden elde eden şirket istikrarlı bir büyüme hacmi gösteren Stockholm merkezli Sweden Match'i yaklaşık 16 milyar dolara satın almayı teklif etti.

Ekonomi Finans 12.05.2022, 17:06
Sigara tarihe mi karışıyor?

Philip Morris, dumansız tütün pazarına daha fazla adım atmak hedefiyle İsveçli çiğneme tütün şirketi Match'i yaklaşık 16 milyar dolara satın almayı teklif etti.

Philip Morris, İsveç Match'in her bir hissesi için 10.62 dolar vermeyi teklif ediyor. Bu, Match'in pazartesi günkü kapanış fiyatının yaklaşık yüzde 39 üzerinde bir rakam.

Stockholm merkezli Sweden Match, diğer ürünlerin yanı sıra nikotin poşetleri, çiğneme tütünü ve nemli enfiye üretiyor. Satışlarının yüzde 65'inden fazlasını, çoğu ABD ve İskandinavya'da olmak üzere, dumansız ürünlerden elde eden şirket istikrarlı bir büyüme hacmi gösterdi..

2015'te Philip Morris'in tüm geliri sigaralardan geliyordu. Ancak geçen yıl, New York şirketi gelirinin yaklaşık yüzde 30'unun dumansız ürünlerden geldiğini açıkladı. 

Philip Morris'in hedefi, 2025 yılına kadar ağırlıklı olarak dumansız ürün satmak.

Hedef küresel ölçekte dumansız marka şampiyonu olmak

CEO Jacek Olczak, “İkna edici strateji ve finansal mantıkla desteklenen bu kombinasyon, ticari yetenekler ve ürün portföyleriyle güçlendirilmiş küresel bir dumansız marka şampiyonu olmamızı sağlayacak. Bu da bize ABD'de ve uluslararası alanda büyüme için önemli platformlar açacak” dedi. 

Teklif, İsveçli Match hissedarlarının onayına ve diğer koşullara tabi. Piyasa öncesi işlemlerde, haber sonrası Philip Morris International Inc.'in hisseleri yüzde 1'lik artışla 99.87 dolara yükseldi.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?