banner39

Türkiye'den Çin'e ilk tren kalktı

Türkiye'den Çin'e ihraç eşyaları taşıyan ilk tren İstanbul'dan yola çıktı.

Ekonomi Finans 04.12.2020, 15:43
Türkiye'den Çin'e ilk tren kalktı

Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, Türkiye'den Çin'e ihraç ürün taşıyan ve 8 bin 693 kilometre yol kat etmesi planlanan ilk ihracat treninin, Marmaray'ın Kazlıçeşme istasyonundan uğurlama törenine katılarak konuşma yaptı.

TCDD Taşımacılık AŞ'den yapılan açıklamaya göre, ilki Kasım 2019'da Çin'den Avrupa'ya ulaşan transit trenin yanı sıra Çin ile Türkiye ve Avrupa hattında başarıyla toplam 10 blok tren işletildi. 

12 günlük yolculuk

Plana göre, Ulaştırma ve Altyapı Bakanı Adil Karaismailoğlu, yarın saat 14.00'te Marmaray'dan geçmesi planlanan treni Kazlıçeşme İstasyonu'nda gönderecek. İhraç treni Türkiye-Çin parkurunda uzun bir güzergah izleyecek. Türkiye içinde İstanbul (Marmaray)-Köseköy-Ankara-Sivas-Kars hattını izleyecek tren, Ahılkelek İstasyonu'ndan yurt dışına çıkış yapacak.

Yurt dışı parkurunda ise sırasıyla Gürcistan-Azerbaycan-Hazar Denizi Geçişi-Kazakistan ve Çin'in Xi'an şehrinde yolculuğu son bulacak tren, toplamda 42 konteyner içinde beyaz eşya (buzdolabı) taşıyacak. TCDD Taşımacılık AŞ ve resmi "forwarder firması" olan Pasifik Eurasia iş birliğiyle ilerletilen trenin, toplamda 8 bin 693 kilometre yol kat edip, 2 kıta, 2 deniz ve 5 ülke geçerek yükünü Çin'e 12 günde ulaşması bekleniyor.

AA

banner53
Yorumlar (0)
20
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?