Yeni varyant piyasaları altüst etti

ABD Merkez Bankası'nın (Fed) Haziran ayında faiz artışına gideceğine ilişkin beklentiler hafta başında güçlü seviyedeydi ancak yeni tip koronavirüsün (Kovid-19) yeni varyantıyla ilgili haberlerin ardından söz konusu beklentiler ters yönde gelişti.

Ekonomi Finans 26.11.2021, 15:29
Yeni varyant piyasaları altüst etti

Piyasalar, yeni koronavirüs varyantı endişeleriyle beraber ABD Merkez Bankası Fed’in faizleri indirmekte hızlı davranmayacağını fiyatlamaya başladı.

Yatırımcılar hafta başında Fed’in 25 baz puanlık ilk faiz artırımının Eylül’den ziyade Haziran’da gerçekleşeceğini fiyatlamaya başladıktan sonra Eylül ve Aralıkta da faiz indirimleri geleceğine dair pozisyonlarını artırmışlardı.

Bloomberg’in vadeli piyasalardaki fiyatlamaları kullanan tahmin modeline göre, gelecek yıl Haziran ayında faizlerin artırılacağına yönelik pozisyonlar cuma günü sert bir şekilde geriledi.

Güney Afrika’da görülen yeni koronavirüs varyantı küresel piyasalarda hızlı bir likidasyona neden olurken kripto para piyasalarındaki düşüşün de bu likidasyondan kaynaklandığı düşünülüyor.

İngiltere Sağlık Bakanı Sajid Javid, Twitter'dan yaptığı açıklamada, "İngiltere Sağlık Güvenliği Ajansı (UKHSA) yeni bir varyantı araştırıyor. Daha fazla veri gerekiyor ancak şimdi önlem alıyoruz." ifadelerini kullandı.

Yarın öğleden itibaren 6 Afrika ülkesinin kırmızı listeye ekleneceğini ve uçuşların geçici olarak askıya alınacağını belirten Javid, İngiltere yolcularının da karantinaya alınması gerektiğini belirtti.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?