banner39

AB krizde ülkeleri kusurlu buldu

AB Komisyonu Başkanı Barroso ''Ülkelerin kusurlarından AB Komisyonu'nun ya da tasarruf programlarının sorumlu tutulması adil değil’’ dedi

Ekonomi Finans 24.10.2013, 14:33 24.10.2013, 14:33
AB krizde ülkeleri kusurlu buldu

World Bulletin/News Desk

Avrupa Komisyonu Başkanı Jose Manuel Barroso, AB’de krizde bulunan ülkelerin kusurlarından dolayı AB Komisyonu'nun ya da tasarruf programlarının sorumlu tutulamayacağını belirtti.

Barroso, Alman Bild  gazetesine yaptığı açıklamada, bazı AB ülkelerinde işsizliğin yüzde 50 düzeyinde bulunmasının iç karartıcı olduğunu belirterek, ‘’Ülkelerin kusurlarından AB Komisyonunu ya da tasarruf programlarını sorumlu tuttmak adil değil. Gerçek şu ki; hükümetler vatandaşların vergileriyle çok eli açık davrandı. Krize, onlar sebep oldu, AB değil. Avrupa sorun değil, çözümün bir parçasıdır’’ dedi.

Avro krizinin aşılıp aşılmadığı yönündeki bir soruya olumsuz cevap veren Barroso, ancak bunun başarılacağı yönünde umutlu olduklarını ifade etti.

Yunanistan’daki reform çabalarına değinen Barroso, Yunanlıların son yıllarda olağanüstü şeyler başardığını ve toplumun bir çok alanda fedakarlık gösterdiğini ifade ederek, "Ama bir çok reformun henüz uygulanmadığı da bir gerçek" dedi.

Barroso, Yunanistan'a ve borçlu olan diğer ülkelere yapılan yardım programları sayesinde Avro Bölgesi’nin istikrarlı hale geldiğini anlattı.

AB Komisyonu'nun ikinci kez borçların silinmesi girişimini desteklemediğini vurgulayan Barroso, bunun Avro Bölgesi’nde yeni bir huzursuzluğa yol açacağını, yatırımcılarının güvenini sarsacağını ve Yunanistan’ı maddi olarak destekleyen diğer Avro ülkelerini de etkileyeceğini ifade etti.

En büyük risklerin ekonomik alanda değil, daha çok siyasi alanda olduğuna işaret eden Barroso, ülkelerin siyasi alanda istikrarsız hale geldiklerinde ve iş yapacak hükümetin bulunmadığı durumunda yatırımcıların geri çekildiğine dikkati çekti.

İtalya’yı buna örnek gösteren Barroso, İtalya’nın istikrarsız bir hükümetten dolayı krize girdiğini, ancak bu ülkede krizin aşıldığını kaydetti.

Barroso, Avro krizinden çıkarılacak dersin, hükümetlerin vatandaşlarına karşı dürüst davranması, yapılan hataların ve siyasi kararların sorumluluğunu almaları olduğunu sözlerine ekledi.

banner53
Yorumlar (0)
12
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?