Bakan Çelik'ten ekmek zammına tepki

Bakan Çelik, ekmek üreticilerine tepki göstererek fiyatların maliyetlerin çok üzerinde olduğunu söyledi

Bakan Çelik'ten ekmek zammına tepki

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Gıda, Tarım ve Hayvancılık Bakanı Faruk Çelik, ekmek zammı ile ilgili sitemde bulunarak "Ne değişim oldu da yüzde 33 zam yaptınız" dedi.

Çelik, bakanlığı tarafından Bursa'da bir otelde düzenlenen "Marmara Bölgesi Ortak Akıl Toplantısı"nda yaptığı konuşmada ekmek üreticilerine yüklendi.

Enflasyonun yüzde 24'ünü gıda fiyatlarının belirlediğini vurgulayan Çelik, "Son dönemlerde özelikle ekmek ve kırmızı et fiyatlarındaki düzenleme ve yükselişler, kamuoyunda yoğun bir şekilde gündem oldu. Ekmek fiyatları, yüzde 33 civarında bir artış gösterdi son 20 günlük, 1 aylık dönem içinde. Neden bu fiyat artışının bu oranda gerçekleştiğine baktığımızda bunu doğrulayacak bir verinin olmadığını açıkça ifade etmek istiyorum" diye konuştu.

"VATANDAŞIN ZARURİ İHTİYACI BU"

Bütün fırıncılara, yetkililere ve ekmek üretimiyle ilgili sivil toplum örgütlerine seslenen Çelik, şu ifadeleri kullandı:

"Çıkınız, söyleyiniz, buğday fiyatında geçen yıla bu yıl arasında nasıl bir artış oldu ki yüzde 33'lük ekmeğe, halkın temel, zaruri ihtiyacı olan ekmeğe böyle bir zam yaptınız? Bir veri var mı elinizde? 'Asgari ücret' diyorsunuz, asgari ücretin ekmek fiyatına yansıması yüzde 6'dır. Ekmek maliyetini çıkardık; gram gram, kuruş kuruş ekmeğin maliyeti, 48 kuruş. Eğer 10 bin ekmek üretiyorsanız maliyeti 48, 5 bin ekmek üretiyorsanız maliyeti 54 kuruş. Tek tek, kalem kalem yazmışız. Bursa Büyükşehir Belediyesi, 62 kuruşa 250 gram ekmek satıyor. Bizdeki maliyetlere göre, elektrik ve doğalgaz maliyetlerine baktığınızda, 60-61 kuruş civarında nihai bütün karları da ilave ettikten sonra bir maliyet oluyor ve bunun üzerinde kar ederek, Bursa Büyükşehir Belediyesi bu satışı gerçekleştiriyor. Ankara Büyükşehir Halk Ekmek de 75 kuruşa 250 gram ekmek satıyor, 'Kar ediyoruz' diyor. Doğru. Buradan Melih Bey'e de sesleniyorum, biraz fazla kar ediyorsun, biraz indir. Vatandaşın zaruri ihtiyacı bu."

Çelik, ekmeği 1 lira ve 1 lira 25 kuruşa satanların bunu hangi gerekçeyle yaptıklarını izah etmeleri gerektiğini belirterek, şöyle devam etti:

"Konu, ekmekteki maliyet konusu değil, üretim girdileri meselesi değil. Ekmekte, işletmecilik hatalarından kaynaklanan bir bedeli tüketiciye ödetmeye kimsenin hakkı yok. Yok böyle bir şey. Sen 5 bin değil, bin, 2 bin ekmek üreteceksin, iş yerini açarken gerekli fizibilite çalışmalarını yapmayacaksın veya kayıt dışılı fırın olarak çalışacaksın, siz bu işletmecilik yanlışınızı getirip maliyetlere ilave ederseniz bu çok büyük bir haksızlıktır. Buna bizim müsaade etmemiz söz konusu değil. Bu fiyatların serbest piyasada oluşmasından yanayız ama ortada maliyetler varsa, ortada olağan üstü bir durum söz konusu değilse bu fiyatları yüzde 30'un üzerinde artıracak bir cesaret nasıl mümkün olabiliyor? Bu kararlarınızı gözden geçirin. Listenizi çıkarın, gelin oturalım, bizim yaptığımız maliyet hesabının neresinde sizin 'Doğru değil' diyebileceğiniz bir yer var, getirin önüme koyun. Nihai olarak bayi karı, fırıncının karı, sigortası, yol masrafı, ham maddesi de mayası da aklınıza ne geliyorsa hepsi, bütün karları içinde maliyeti ve nihai satış fiyatı, 61 kuruş olması gereken ekmeğin bugün 1 ve 1,25 liraya satılıyor olmasını kabullenmek mümkün değildir."

Güncelleme Tarihi: 01 Şubat 2016, 16:38
banner53
YORUM EKLE

banner39