Bank Asya, dolar vurgunu iddialarını yalanladı

Bank Asya rüşvet ve yolsuzluk operasyonu sırasında yüklü miktarda dövizli işlem yaparak haksız kazanç elde ettiği yönündeki iddiaları belgelerle yalanladı

Bank Asya, dolar vurgunu iddialarını yalanladı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Katılım bankacığının önde gelen isimlerinden Bank Asya, yolsuzluk ve rüşvet operasyonundan önceden haberdar olduğu ve bu bilgi sayesinde dövizli işlemler yaparak 2 milyar dolar kar / rant / kazanç elde ettiği iddialarını yalanladı. Banka, iddiaların asılsızlığını göstermek için Aralık ayına ait 'Kambiyo Kar / Zarar Raporu'nun tablosunu yayınladı. Rapora göre Aralık 2013'te 19 işlem gününün 11'inde kambiyo tutarı ekside görünüyor. Tabloda; 'Kambiyo Kar / Zarar (USD)' sütünundaki rakamların 12 Aralık-24 Aralık arasında bulunanları da ekside.

Konuyla ilgili olarak Bank Asya'dan Kamuyu Aydınlatma Platformu'na yapılan ve internet sitesine konulan açıklamada şöyle denildi:

"Bankamızın Aralık 2013 ayı içerisinde döviz kurlarının yükseleceğini haber almak suretiyle, söz konusu dönemde gerçekleştirdiği dövizli işlemlerle tüm mevduatını veya tüm sermayesini dövize çevirerek 2 milyar Amerikan Doları kar / rant / kazanç elde ettiği şeklinde iftira niteliğinde haberler ve sosyal medya paylaşımları yayımlanmıştır. Türk Bankacılık sistemindeki dövizli işlem hacimleri ve Bankamızın mali büyüklüğü dikkate alındığında, gerçekle hiçbir şekilde bağdaşmayacağı ve Bankamızı karalamaya yönelik hazırlandığı aşikar olan bu haberler hakkında daha önce özel bir açıklama yapma gereği duyulmamıştır. Zira, böyle bir kazancın mümkün olamayacağı, en temel düzeyde finans ve bankacılık bilgisine sahip olan kişilerin dahi malumudur.

Ancak akla aykırı bu iddiaların ısrarla gündemde tutuluyor olması nedeniyle, Bankamızca açıklama yapma zorunluluğu hasıl olmuştur. Kamuoyu açıkça bilmelidir ki; Bankamız, iddia edilen dönem itibariyle gerçekleştirdiği döviz işlemlerinden herhangi bir kar / rant / kazanç elde etmemiştir. Gerçeğe aykırı tüm bu haber ve paylaşımlar aleyhine gerekli yasal yollara başvurulmuş olup, bu iftirayı yayımlamayı ve yaymayı sürdürenler ile ilgili yasal başvurularımız devam etmektedir.

Söz konusu iddialara yönelik tüm bilgi ve belgeler Maliye Bakanlığı, Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu, Sermaye Piyasası Kurumu ve Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası ile paylaşılmış olup, iddiaların gerçeği yansıtmadığı ilgili tüm kamu otoritelerinin bilgisi dahilindedir. Asılsız iddialara cevap verilmesi adına, ekli tabloda Bankamızca söz konusu dönemde Bankamız döviz pozisyonu ve yapılan döviz işlemleri ile ilgili kambiyo kar/zarar raporuna ekli tabloda yer verilmekte olup, belirtilen dönemde Bankamız döviz işlemlerinden kar elde etmemiştir.

Kamuoyuna saygıyla duyurulur."

Güncelleme Tarihi: 07 Ocak 2014, 11:50
banner53
YORUM EKLE

banner39