Bankaların EFT uyanıklığı

Bankalar, mesai saatinde 3 TL aldıkları EFT işlemine, geceleri 15 TL tarife uyguluyor

Bankaların EFT uyanıklığı

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Vatandaşın son yıllarda para transferinde EFT'ye yoğun ilgi göstermesi bankaları harekete geçirdi. Bankalar, mesai saatinde 3 TL aldıkları EFT işlemine, geceleri 15 TL tarife uyguluyor. Bankalarda günde 700 bin EFT işlemi gerçekleştiriliyor.

Başbakan Yardımcısı Ali Babacan'ın iki yıl önce, 'taksi ücretinden daha fazla havale ücreti alıyorlar' diyerek tepki gösterdiği, bankaların 'fahiş havale' ücretlerinde ibre 'EFT'ye (Elektronik Fon Transferi) döndü.

Star'ın haberine göre, bankalar, vatandaşın para transferlerinde yoğun ilgi gösterdiği EFT işlemleri bedelinde gece gündüz ayrımı yapmaya başladı.

Gündüz saatlerinde yapılan bir EFT'den 3 lira ücret alan bazı bankalar, saat 17.00'dan sonra gerçekleştirilen EFT işlemlerinde ise rakam 15 liraya yükseliyor.

Birçok tüketicinin şikayeti üzerine taksilerde bile uygulanmayan EFT'deki gece tarifesiyle ilgili Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu (BDDK) da harekete geçti.

BDDK uzmanları bankaların EFT ile ilgili fiyat politikalarını yakın takibe aldı. Türkiye'de 1992 yılından bu yana kullanılmaya başlanan EFT sistemi, son yıllarda hızla yayıldı.

Verilere göre, 2007 yılında 100 bin civarında olan günlük işlem adedi 700 bine ulaştı. Aylık bazda ise EFT sistemi üzerinden 14-15 milyon adet işlem gerçekleştiriliyor.

Güncelleme Tarihi: 09 Mart 2013, 18:35
banner53
YORUM EKLE

banner39