banner39

Baskı gören Abhazya'dan Türkiye'ye yaptırım kararı

Uçak düşürme olayından sonra Moskova yönetiminin yoğun bir baskısına maruz kalan Abhazya Özerk Cumhuriyeti de Türkiye'ye karşı yaptırım kararı aldı

Ekonomi Finans 12.01.2016, 11:59 12.01.2016, 11:59
Baskı gören Abhazya'dan Türkiye'ye yaptırım kararı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin Suriye sınırında bir Rus uçağını düşürmesinin ardından Rusya'nın Türkiye'ye karşı aldığı ekonomik yaptırımlara Abhazya Cumhuriyeti de katıldı. Abhazya Başbakanı Artur Mikvabiya, Türkiye'ye karşı yaptırımlar içeren bir kararnameyi bugün imzaladı.

İmzalanan kararnameye göre Abhazya Ekonomi ve Tarım bakanlıkları ile Devlet Gümrük Komitesi'nin "Türkiye'den gelen belli ürünlere karşı kısıtlayıcı tedbirler konusunda 20 Ocak tarihine kadar tekliflerini sunmaları" bekleniyor.

Kararname aynı zamanda Ekonomi Bakanlığı'na, Abhazya hükümeti sözleşmelerine göre çalışan Türk mercilerini yasaklaması konusunda tedbir alma talimatı veriyor. Buna 2015-2017 yılları arasında Abhazya'nın sosya-ekonomik kalkınmasına yardımcı olmak için yapılan yatırım programları da dahil olacak.

Kararname ayrıca kar amacı gütmeyen Türk kuruluşlara da kısıtlamalar getiriyor. Kararname, bu tedbirlerin Rusya ve Abhazya arasında imzalanan Stratejik Ortaklık ve İşbirliği Anlaşması'nın 4'üncü maddesine göre uygulandığı belirtiliyor. Bu anlaşmaya göre Rusya ve Abhazya'nın ortak bir dış politika gütmeleri öngörülüyor.

MOSKOVA'NIN BASKILARI SONUCU

Uçak düşürme olayından sonra Moskova yönetimi Abhazya'ya, Türkiye'ye karşı adım atması konusunda yoğun bir baskı uygulamıştı. Rusya devlet başkanı yardımcısı Vladislav Surkov, 29 Aralıkta Sohum’u ziyaret ederek, Abhazya Cumhurbaşkanı Raul Hacımba ile Türkiye’ye karşı ortak yaptırımlar konusunu görüşmüştü. Ziyaret Türk ve Rus basınına da yansımıştı.

banner53
Yorumlar (0)
18
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?