banner39

BRICS banka kuramadı ama...

BRICS, Dünya Bankası'na alternatif olması beklenen "kalkınma bankası" için anlaşma sağlayamadı ancak Çin ve Brezilya'nın dolarsız ticaret antlaşması küresel tekele doğrudan bir baş kaldırıydı

Ekonomi Finans 27.03.2013, 10:02 27.03.2013, 10:14
BRICS banka kuramadı ama...

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

BRICS maliye bakanları, Dünya Bankası'na alternatif olması beklenen "kalkınma bankası" kurulumunda anlaşma sağlayamadı.

Gelişmekte olan ülkelerin dikkatle takip ettiği banka projesi, sermaye ve yer konusunda anlaşılamaması üzerine Güney Afrika zirvesinde rafa kaldırıldı.

Basına açıklama yapan Rusya Maliye Bakanı Anton Siluanov, ileriki zirvelerde konunun daha detaylı görüşüleceğini ve gerekli adımların atılacağını belirtti.

Çin, Rusya, Brezilya, Hindistan, Güney Afrika gibi birbiri ile kıyasıya rekabette olan ülkelerin oluşturduğu BRICS, Dünya Bankası gibi bir oluşum kuramadığı için çok eleştiriliyor. BRICS bankası projesi, dev zirvenin en önemli gündemi idi.

DOLARSIZ TİCARET YAPACAKLAR 

Çin ve Brezilya, olası küresel banka krizlerine karşı kur riskini azaltmak amacıyla 30 milyar dolara kadar kendi para birimlerinde takas yapma kararı aldı.

Anlaşmanın ardından basına konuşan Brezilya Merkez Bankası Başkanı Alexandre Tombini, “Bizim amacımız Çin ile yeni bir ilişki kurmak değil, olası küresel krize karşı ortaklığımızı geliştirmek” dedi.

Çin ile Brezilya’nın ticaret hacmi 2012 yılında 75 milyar dolara ulaştı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?