banner39

Emlak Konut GYO'da ikinci halka arz

Emlak Konut GYO, 2,5 milyar TL olan şirket sermayesini, 3,8 milyar TL'ye çıkaracak

Ekonomi Finans 21.11.2013, 18:23 08.02.2013, 14:55
Emlak Konut GYO'da ikinci halka arz

Dünya Bülteni /Haber Merkezi

Emlak Konut Gayrimenkul Yatırım Ortaklığı AŞ, 2,5 milyar lira olan şirket sermayesinin, 1,3 milyar lira artırılarak 3,8 milyar liraya çıkarılmasına karar verdi.

Emlak konut GYO'nun, Kamuyu Aydınlatma Platformu'nda (KAP) yer alan açıklamasında, daha önceki halka arz anımsatılarak ''Afet Riski Altındaki Alanların Dönüştürülmesi Hakkında Kanun'' kapsamında Emlak Konut GYO'nun ''Rezerv Yapı Alanı''nda yaklaşık 2 milyon metrekare arsası bulunduğu belirtildi.

Devam eden projeler ve işbirliği protokolü gereğince yapılacak yatırımlar nedeniyle şirketin ilave mali kaynağa ihtiyaç duyacağı belirtilen açıklamada, ilave mali kaynağın sermaye artırılarak, artan sermayenin halka arzından sağlanmasının en uygun yöntem olacağı düşüncesiyle 2,5 milyar liralık sermayenin, en az 1,3 milyar lira artırılarak 3,8 milyar liraya çıkarılması ve artırılan 1,3 milyar liralık kısmın da halka arz edilmesine ilişkin TOKİ ile Özelleştirme İdaresi Başkanlığı'nın da uygun görüş verdiği belirtildi.

Açıklamada, şu görüşlere yer verildi: ''Yönetim Kurulunun 8 Şubat 2013 tarih ve 7-015 sayılı kararı ile şirketin Esas Sözleşmesinin Sermaye ve Paylar başlıklı 8. maddesindeki Sermaye artırımlarında A Grubu paylar karşılığında A Grubu, B Grubu paylar karşılığında B Grubu yeni paylar çıkarılacaktır. Ancak, Yönetim Kurulu pay sahiplerinin yeni pay alma hakkını kısıtladığı takdirde çıkarılacak yeni payların tümü B Grubu olarak çıkarılır hükmü gereğince ve İmtiyazlı Menkul Kıymetler başlıklı 9.maddesindeki 'A Grubu payların Yönetim Kurulu üyelerinin seçiminde aday gösterme imtiyazı vardır. Yönetim Kurulu üyelerinin bağımsızlar dışındaki tüm üyeleri A Grubu pay sahiplerinin gösterdiği adaylar arasından olmak üzere şirket Genel Kurulu tarafından seçilir' hükmü saklı kalmak kaydıyla tavanı 4 milyar TL ve son durum itibariyle de 2,5 milyar lira olan şirket sermayesinin, 1,3 milyar lira artırılarak 3,8 milyar liraya çıkarılması, artırılan 1,3 milyar liralık kısmının da şirket tarafından ulusal ve uluslararası piyasalarda halka arz edilmesine karar verildiği belirtildi.

Açıklamada, halka arzdan elde edilecek kaynağın şirket faaliyetlerinde değerlendirileceği vurguladı.

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?