banner39

Esnaf, 3D'ye geçecek, eylem planı hazır

Türkiye'de bulunan 2 milyon esnaf ve sanatkar için ilk kez 'Eylem Planı' hazırlandı, 'Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Strateji Belgesi Eylem Planı' hayata geçiyor

Ekonomi Finans 25.03.2013, 14:41 25.03.2013, 14:41
Esnaf, 3D'ye geçecek, eylem planı hazır

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Gümrük ve Ticaret Bakanlığı Müsteşarı Ziya Altunyaldız, Türkiye'de bulunan 2 milyon 17 bin 603 esnaf ve sanatkar için ilk kez 'Eylem Planı' hazırladıklarını söyledi.

Müsteşar Ziya Altunyaldız, Gümrük ve Ticaret Bakanlığı tarafından Ankara Kızılcahamam Termal Otel'de gerçekleştirilen Esnaf ve Sanatkârlar Şurası Çalıştayı'nda konuştu. Türkiye'de bulunan 2 milyon 17 bin 603 esnaf ve sanatkar için uyguladıkları politikaların aileleri de dahil edildiğinde yaklaşık 8 milyon kişiyi ilgilendirdiğine işaret eden Altunyaldız, yaptıkları iyileştirme çalışmalarını anlattı.

Esnaf ve sanatkârlar ile esnaf ve sanatkâr meslek kuruluşları için ilk kez bir 'Eylem Planı' hazırladıklarını belirten Altunyaldız, "Esnaf ve Sanatkârlar Değişim, Dönüşüm, Destek (3D) Strateji Belgesi Eylem Planını hep birlikte oluşturduk ve hayata geçirdik. Bu belgede, vizyonumuzu, büyümeyi, sürekli gelişmeyi ve kalıcı olmayı hedefleyen, ahlaki değerlerden ödün vermeyen, ulusal ve uluslararası gelişmeleri takip eden, teknolojiyi kullanan ve müşteri ile birebir ilişki kurarak müşteriye özel mal ve hizmet üretebilen, işbirliği ve ortak çalışmaya açık esnaf ve sanatkâr oluşturmaktır." dedi.

Bakanlık olarak e-Esnaf ve Sanatkâr Veritabanı olarak bilinen bilgi sistemini 2005 yılından itibaren devreye soktuklarını söyleyen Altunyaldız, "Tüm illerimizde, 3 bini aşkın esnaf ve sanatkâr odası, 82 esnaf ve sanatkâr odaları birliği, 81 esnaf ve sanatkâr sicil müdürlüğü, 13 esnaf ve sanatkâr federasyonu ve TESK tarafından kullanılmaya başlanmıştır." dedi.

15 YIL SONRA TOPLANACAKLAR

15 yıl gibi uzun bir aradan sonra, Esnaf ve Sanatkârlar Şurasını toplayacaklarını açıklayan Müsteşar Altunyaldız sözlerini şöyle tamamladı: "Esnaf ve sanatkârlarımızın ihtiyaçlarına cevap verecek bir teşvik ve destek mekanizmasına ihtiyaç olduğuna inanıyoruz. Bu amaçla bir çalışma başlattık. Çalışma kapsamında esnaf ve sanatkârımızın rekabetçi gücünü artırmaya yönelik olarak yurt içi ve yurt dışı teşvik ve destek mekanizmalarını inceliyoruz. Mevcut durumun ve ihtiyaçların tespitine yönelik çalışmalar yapıyoruz. Bu çalışmaların sonucunda, esnaf ve sanatkârlarımızın rekabet gücünü artıracak, değişim ve gelişimini destekleyecek bir teşvik ve destek sistemini kurmayı arzu ediyoruz. 1990, 1994 ve 1998 yıllarında yapılan üç Esnaf ve Sanatkârlar Şurasından sonra, biz inşallah bu yıl içerisinde dördüncü şurayı yapacağız. Yani 15 yıl gibi uzun bir aradan sonra, Esnaf ve Sanatkârlar Şurasını ilk kez toplayacağız. Bakanlık olarak yürüttüğümüz tüm faaliyetlerde, paydaşlarımızla birlikte çalışmayı, onların fikirlerinden faydalanmayı şiar edindik. Ortak aklın gücüne inandık. Bu yüzden, bu yıl içerisinde yapacağımız Esnaf ve Sanatkârlar Şurasına büyük bir önem atfediyoruz."

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?