FED, varlık alımlarında indirime gitmedi

ABD Merkez Bankası, aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarında indirime gitmedi, öncesinde daha çok veri görmek istedi.

FED, varlık alımlarında indirime gitmedi

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD Merkez Bankası (Fed), aylık 85 milyar dolarlık varlık alımlarının hızını düşürmedi. Federal Açık Piyasa Komitesi'nin (FOMC) iki günlük toplantısının ardından, karara yönelik açıklama yapıldı. 

Açıklamada, beklenenin aksine Fed, varlık alımlarının hızında düşüşe gitmedi. Ekonominin hala desteğe ihtiyacı olduğu belirtilen açıklamada, Fed’in varlık alımlarında indirime gitmeden önce ekonomik toparlanmanın sürdürülebilir olduğuna yönelik daha fazla kanıt görmek istediği kaydedildi. Buna göre Fed, şimdilik aylık 85 milyar dolarlık varlık alımları programına devam edecek. 

Açıklamada, ekonominin ılımlı büyüme gösterdiği, istihdam piyasasında da gelişme yaşandığı ifade edildi. İşsizlik oranlarının ise yüksek kalmaya devam ettiği, enflasyonun da komitenin uzun vadeli hedefinin altında seyrettiği bildirilen açıklamada, uzun vadeli enflasyon beklentilerinin ise sabit kaldığı kaydedildi.

Açıklamada, artan tutsat oranları ile mali politikaların büyümeyi dizginlediğine işaret edildi. ABD Merkez Bankası, işsizlik oranının en azından yüzde 6,5'ye düşene kadar kısa vadeli sıfıra yakın faiz politikasını aynı şekilde sürdüreceği kriterini de korudu.

 

Güncelleme Tarihi: 18 Eylül 2013, 22:14
banner53
YORUM EKLE

banner39