banner39

Gurbetçi artık Türkiye'yi tercih etmiyor

Avrupa ülkelerinde çalışan gurbetçiler tatil için artık Türkiye'yi tercih etmiyor. Özellikle gençler farklı ülkelerde tatillerini geçirmeye çalışıyor. Yaşlı nüfus ise ekonomik nedenlerden dolayı seyahatlerini kısıtlama yoluna gidiyor

Ekonomi Finans 21.11.2015, 11:32 21.11.2015, 11:48
Gurbetçi artık Türkiye'yi tercih etmiyor

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Türkiye-Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı (TAVAK) 2015 Yapılan bir araştırmaya göre; Avrupalı Türk Turistler 2014 yılına göre bu yıl Türkiye'yi tatil için daha az tercih etti. Raporda, "2015 yılında Rus turistlerden sonra AB li Türkler de turizm açısından Türkiye ye bu yıl sırt çevirdiler." yorumunda bulunuldu.

10 Ağustos-10 Eylül 2015 tarihleri arasında   Türkiye_Avrupa Eğitim ve Bilimsel Araştırmalar Vakfı'nın gerçekleştirdiği  araştırmada, Almanya, Fransa,  Hollanda ve Avusturya'da toplam 1450 gurbetçi ile konuşuldu.

Rapora göre Türkiye'de turizme büyük katkıda bulunan gurbetçiler yavaş yavaş Türkiye'ye olan ilgilerini azaltmış bulunuyorlar. 2014 Yılında Türkiye ye gelen gurbetçi sayısı 2,7 Milyon sayısına ulaşmışken 2015 yılında bu sayı 1,9 Milyon kişiye kadar düştü. Bunun en büyük nedenlerinden biri; Avrupalı Türklerin bu yıl Türkiye de geçirecekleri gün sayısında bir düşüş olması. Artık 4 hafta kalmak yerine 24 gün kalmayı tercih ediyorlar.

Özellikle  gençler büyük bir oranda Ibiza, Mallorca, ABD gibi ülkelere daha fazla ilgi gösteriyorlar. Yaşlı nüfus ise ekonomik nedenlerle ülkelerine daha az gelmeyi tercih ediyor.

Gurbetçilerin Türkiye'ye gelmemelerindeki bir başka neden de ekonomik. Avrupa'da yaşayan ve yaş ortalaması yüksek olan Türkler, özellikle emekliler, ekonomik açıdan çektikleri sıkıntılar nedeniyle tatillerini azaltmak zorunda kalıyor. Sadece Almanya'da yaşayan Türk kökenli göçmenlerin yüzde 4'ü fakirlik sınırının altında yaşarken, işsizlik oranları yüzde 32'ye çıkmış durumda.

 Avrupa Birliği sınırları içerisinde 5,4 Milyon Türk yaşıyor.


Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?