İç ve dış piyasalarda son durum

Küresel piyasalarda siyasi gerginlikler gündemin ilk sırasına yükseldi. Dolar 2,0410 liradan, avro 2,7530 liradan haftaya başladı

İç ve dış piyasalarda son durum

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Küresel piyasalarda, ABD ve İtalya'daki siyasi gelişmeler ve gerginlikler makroekonomik gösterge ve dinamiklerin ikinci plana düşmesine neden oldu.

ABD borç tavanı sorunu ve yeni mali yılın başlamasına bir gün kala bütçe konusunda Cumhuriyetçiler ile Demokratların bir anlaşmaya varamaması küresel piyasalarda tedirginliğe neden oluyor. İtalya'da ise geniş tabanlı koalisyon hükümetindeki Özgürlükçü Halk Partisi'ne mensup bakanlarının istifasını isteyen Silvio Berlusconi’nin yol açtığı krizle ilgili haber ve gelişmeler de avro/dolar paritesi başta olmak üzere Avrupa piyasalarını baskı altına alıyor.

Bu hafta yurt içi ve yurt dışında yoğun veri gündeminin olduğunu belirten analistler, siyasi belirsizlik ve krizlerin de gündemin üst sırasına çıkmasıyla piyasalarda kritik bir haftaya girildiğine dikkati çekiyor.

Geçen haftanın son işlem gününü yüzde 0,46 oranında düşüşle 15.258 puandan tamamlayan Dow Jones endeksi, böylece 11 Eylül'den beri yaptığı en düşük kapanışı gerçekleştirmiş oldu. Analistler, ABD'de bütçe konusunda Senato'da tarafların anlaşamamış olması ve borç tavanına yaklaşılmasının hükümetin iş yapamayacak noktaya yaklaşılmasına neden olduğunu ve bu hafta cuma günü açıklanacak tarım dışı istihdam verisinin de açıklanmayabileceği belirtiyor. 

Avrupa tarafında, Almanya'da hükümet kurma çalışmalarından henüz bir sonuç alınamamış olması cuma günü DAX endeksinin günü yüzde 0,03 oranında düşüşle tamamlamasına neden olurken, hafta sonu İtalya siyasi krizinin ortaya çıkması sonrasında hisse senedi piyasalarının bu haftaya satış baskısıyla başlayabileceği tahmin ediliyor. 

Yurt içinde ise bu hafta piyasaları yoğun bir gündem bekliyor. Bugün ağustos ayı dış ticaret istatistikleri ve Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın açıklayacağı Demokratikleşme Paketi  takip edilecek.

Bugün açıklanacak ağustos ayı dış ticaret açığına ilişkin olarak gerçekleştirilen AA Finans Beklenti Anketi'nde ekonomistlerin beklentisi 8,3 milyar dolar oldu. 14 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin beklentileri en yüksek 9 milyar dolar, en düşük 7,5 milyar dolar aralığında yer aldı.

Analistler, BIST 100 endeksinin 77.000 puan seviyesindeki direnci kıramamasının ardından, küresel piyasalara paralel olarak düşüş eğilimine girdiğine dikkati çekerek, geçen haftayı 74.772 puandan kapatan endeks için 72.700 seviyelerinden geçen 50 günlük hareketli ortalamasının gündeme gelebileceğini kaydediyor. 

Piyasaların bugün takip edeceği veriler şöyle:

10.00 Türkiye ağustos ayı dış ticaret istatistikleri

12.00 Avro Bölgesi eylül ayı TÜFE 

16.45 ABD, eylül ayı Chicago PMI 

17.30 ABD, eylül ayı Dallas Fed imalat sanayi endeksi 

TÜRKİYE'DE SON DURUM

İstanbul serbest piyasada dolar 2,0410, avro 2,7530 liradan haftaya başladı.

Kapalıçarşı'da 2,0380 liradan alınan dolar 2,0410 liradan satılıyor. 2,7500 liradan alınan avronun satış fiyatı ise 2,7530 lira olarak belirlendi.

Önceki kapanışta doların satış fiyatı 2,0310 lira, avronun satış fiyatı ise 2,7520 lira olmuştu.

BORSA DÜŞÜŞLE BAŞLADI

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi haftaya cuma günü kapanışına göre 430,55 puanlık düşüşle 74.341,79 puandan başladı. Borsa İstanbul'da işlem gören hisse senetleri önceki kapanışa göre yüzde 0,58 oranında değer kaybederken, bankacılık endeksi yüzde 0,91, holding endeksi ise yüzde 0,19 oranında düşüş kaydetti.

Analistler, yurt içinde saat 10.00'da açıklanacak ağustos ayı dış ticaret istatistikleri ile saat 11.00'de Başbakan Recep Tayyip Erdoğan tarafından açıklanacak Demokratikleşme Paketi'nin takip edileceğini belirterek, yurt dışında ise İtalya'daki siyasi kriz ve ABD'deki bütçe sorununun piyasaların yönü üzerinde belirleyici olacağını kaydediyor.

Bugün açıklanacak ağustos ayı dış ticaret açığına ilişkin olarak gerçekleştirilen AA Finans Beklenti Anketi'nde ekonomistlerin beklentilerinin ortalaması 8,3 milyar dolar oldu. 14 ekonomistin katılımı ile gerçekleştirilen anket sonuçlarına göre, ekonomistlerin beklentileri en yüksek 9 milyar dolar, en düşük 7,5 milyar dolar aralığında yer aldı.

 

Güncelleme Tarihi: 30 Eylül 2013, 09:51
banner53
YORUM EKLE

banner39