banner39

İGİAD'ın asgari ücreti bin 950 lira

İGİAD Asgarî Geçim Ücreti Tespit Komisyonu, İstanbul şartlarında bir aile için asgari geçim ücretini 1.950 lira olarak belirledi

Ekonomi Finans 13.01.2016, 13:01 13.01.2016, 13:43
İGİAD'ın asgari ücreti bin 950 lira

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

İstanbul'da yaşayan evli ve iki çocuklu bir ailenin, asgari şartlarda geçimini sağlayabilmesi için gerekli olan ücret seviyesi 2016 yılı için bin 950 TL olarak belirlendi.

İGİAD İnsani Geçim Ücreti (İGÜ) Tespit Komisyonu, her yıl Aralık ayında yaptığı bir araştırma ile Türkiye’de farklı bölgelerdeki ailelerin geçinebilmesi için gerekli olan asgari ücret seviyesini tespit ediyor. 

Bir ailenin toplam giderlerinin tespit edilmesi amacıyla yapılan araştırmaya göre, İstanbul'da yaşayan iki çocuklu bir ailenin asgari olarak geçinebilmesi için iş görenin prim, ikramiye, yardım gibi yan ödemeler dâhil olmak üzere toplam bin 950 TL kazanması gerektiği tespitinde bulundu. 

Ortalama büyüklükte bir hanenin aylık insani geçim maliyetinin hesaplanmasından hareketle yapılan araştırma hakkında bilgiler veren Yrd. Doç. Dr. Yusuf Alpaydın, “İGÜ, bir ailenin; gıda, giyim, konut, su, elektrik, gaz ve diğer yakıtlar, mobilya, ev aletleri ve ev bakımı, sağlık, ulaştırma, haberleşme, eğlence ve kültür, eğitim hizmetleri ve sair harcamalarını içeriyor.  İGÜ hesaplamasının temelini üç veri kaynağı oluşturuyor: Sağlık Bakanlığı’nın Hacettepe Üniversitesi ile birlikte yaptığı “Türkiye’ye özgü beslenme rehberi”,  “TÜİK tüketici fiyatları” ve “Hane halkı bütçe anketi”. Türkiye’ye özgü beslenme rehberinde yer alan bireylerin sağlıklı ve dengeli bir şekilde beslenebilmesi için günlük alınması gereken besin çeşitleri ve miktarları baz alınarak önce bir yetişkinin daha sonra ailenin aylık gıda harcaması belirleniyor” dedi.

TÜİK tarafından üretilen veriler kullanılarak yapılan hesaplamalara göre, işverenlerin İstanbul’daki bir işgörene ailesini geçindirebilmesi için asgari olarak aylık toplam bin 950 TL (prim, ikramiye, yardım vb. yan ödemeleri dâhil) ödemesi gerektiğini tespit eden Alpaydın; “bu rakamın, SGK, vergi ve devlet tarafından karşılanan eğitim giderlerini içermediği belirtti. Alpaydın “İGİAD, bu rakamı, işgörene verilmesi gereken insani geçim ücreti tutarı olarak işverenlere tavsiye ediyor. Her bölge için farklı ücretlerin belirlendiği çalışmada, Türkiye ortalaması fiyatlarla hesaplanan İGÜ bin 542 TL olarak belirlendi” şeklinde konuştu.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?