banner39

Irak'la petrol yakınlaşması

Uzun bir aradan sonra Türkiye ile Irak arasında yakınlaşma adımları atılmaya başlandı. Petrol konusunda varılan anlaşma bunun ilk işaretleri.

Ekonomi Finans 19.01.2015, 11:05 19.01.2015, 11:39
Irak'la petrol yakınlaşması

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Irak Petrol Bakanı Adil Abdulmehdi ile Bağdat'a resmi bir ziyarette bulanan Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Yeşil Bölge'de görüştüler.

İki bakan, 3,5 saat süren görüşmenin ardından ortak basın toplantısı düzenleyerek açıklamalarda bulundu. Irak Petrol Bakanı Abdulmehdi, Ceyhan'a ihraç edilen petrol miktarını nisan ayından itibaren günlük 600 bin varile çıkaracaklarını bildirdi.

Petrol ihracına ilişkin bilgi veren Abdulmehdi, Kerkük'teki petrol sevkıyatının IŞİD saldırıları öncesinde durduğunu hatırlatarak uzun süre Ceyhan'a petrol ulaştıramadıklarını söyledi. Erbil yönetimi ile yaptıkları anlaşmaya göre ilk üç ayda günlük 375 bin varil petrol ihracı yapacakları konusunda mutabık kaldıklarını belirten Abdulmehdi, "Nisan'dan itibaren de günlük 600 bin varil petrolün Ceyhan boru hattı üzerinden ihraç edileceğinde anlaştık. Halihazırdaki ortalama bu rakamlardan uzak fakat uygulanması için çaba içerisindeyiz" dedi.

Bakan Yıldız ile petrol ve su konuları olmak üzere birçok konuyu detaylıca ele aldıklarını dile getiren Abdulmehdi, şöyle devam etti:

"Toplantımız pozitif bir ortamda geçti. Geleceğe dair birçok politikanın tasvirini konuştuk. Erbil ile Bağdat arasında imzalanan petrol ve enerji anlaşması üzerinde çok durduk. Söz konusu anlaşmanın uygulanması sürecini tekrar gözden geçirdik ve önündeki tüm engelleri aşma noktasında anlaşmaya vardık. Bu da iki ülke ve milli servetinin (petrol ve doğal gaz) adilce dağılımı için Irak halkının çıkarınadır."

"Türkiye en önemli yatırım tesislerini Irak'ın hizmetine sunuyor" diyen Adil Abdulmehdi, "Petrol ihracında kullanılan Ceyhan Limanı bunun en bariz örneğidir. Bu tür kolaylık ve yardımlar bizim için önemlidir. Uzun zamandan sonra Ceyhan'daki petrol ihracatına başladık. Bu ihracattaki petrol her geçen gün artmaktadır. Henüz istenilen düzeye gelmedi ancak 2015 için planladığımız seviyeye geleceğimize dair işaretler var" şeklinde konuştu.

Türkiye'nin, Irak'ta elektrik, enerji ve birçok alanda büyük yatırımları olduğuna dikkati çeken Abdulmehdi, bunun da Irak'ın ekonomik kalkınmasına vesile olacağına işaret ederek, "Türkiye hükümeti ve halkına bu dostane tutumundan dolayı minnettarız" dedi.

TÜRKİYE İLE IRAK BİRLİKTE HAREKET ETMELİ

Enerji ve Tabii Kaynakları Bakanı Taner Yıldız da "Değerli mevkidaşım ve ağabeyime huzurlarınızda teşekkür ediyorum. Bağdat'a gelmekten şeref duyuyorum ve her zaman deriz ki, 'ana gibi yar Bağdat gibi diyar olmaz" sözleriyle konuşmasına başladı.

Türkiye-Irak Karma Ekonomik Kurulu (KEK) toplantısının eşbaşkanı olarak 'çok güzel' bir toplantıya eşlik ettiklerini ve önemli anlaşmalar imzaladıklarını aktaran Yıldız, "Basra'nın elektrik ihtiyacının karşılanması adına yüzen santralardan yeni bir anlaşma daha yapılıyor. Şu anda 250 megavatlık güç vardır. Ona 410 megavat daha ekleniyor" dedi.

Irak ve Türkiye'nin birlikte hareket etmesinin önemine vurgu yapan Yıldız, "Biz ham petrol fiyatlarının bu kadar değiştiği bir durumda Türkiye ve Irak olarak birbirimizle dayanışma içerisinde omuz omuza vererek inşallah bu süreci de atlatmayı düşünüyoruz. Türkiye, özellikle IŞİD konusunda her zaman Irak'ın yanında olacaktır. 700 tır civarındaki insani yardımlarını daha da artıracaktır. Biz kardeşiz ve komşuyuz. Bütün bunları ve petrolle alakalı konuları da enine boyuna görüştük" değerlendirmesinde bulundu.

Taner Yıldız, Erbil ile Bağdat'ın geçen aralık ayı başında yaptığı anlaşmanın, Türkiye'yi sevindirdiğini dile getirerek, "Biz, Kerkük-Yumurtalık ham petrol boru hattı tam kapasite dolsun ve oradan geçen bütün petrol gelirleri de Irak halkının tamamının olsun istiyoruz. Irak, Türkiye'nin en çok ihracat yaptığı 2. ülkedir" ifadelerini kullandı.

Başbakan Ahmet Davutoğlu ve Iraklı mevkidaşı Haydar el-İbadi'nin karşılıklı ziyaretlerinde, iki ülke arasındaki dış ticaret hacminin daha da artması gerektiğine vurgu yaptıklarını hatırlatan Bakan Yıldız, Kerkük-Yumurtalık Boru Hattı'ndan geçen petrolün tüm Iraklılara ait olduğunu tekrarladı.

Yıldız, Kerkük-Yumurtalık ham petrolünün, Türkiye içindeki vergilendirmeyle herhangi bir ilgisinin olmadığına da değinerek, "Bu petrolle ilgili herhangi bir vergilendirme söz konusu değil. Çünkü o petrol, Türkiye'nin değil Irak'ın petrolüdür" dedi. Iraklılarla çalışmaktan her zaman memnun olduklarını dile getiren Yıldız, Türk firmalarının, Irak'ta yatırıma devam edeceklerini bildirdi.

Bakan Yıldız, temaslarının ardından özel uçakla Bağdat Uluslararası Havalimanı'ndan Türkiye'ye döndü.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?