banner39

Mehmet Şimşek: Durum kötü de iyi de değil

Uludağ Ekonomi Zirvesi'nin kapanış konuşmasını yapan Maliye Bakanı Şimşek, Türkiye'de durumun göründüğü kadar kötü, istenilen kadar da iyi olmadığını belirterek, kurumların bağımsızlığına dikkat çekti

Ekonomi Finans 14.03.2015, 17:31 14.03.2015, 17:31
Mehmet Şimşek: Durum kötü de iyi de değil

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek Uludağ Ekonomi Zirvesi’nin kapanış töreninde konuştu. Şimşek kurumların kalitesine vurgu yaparak, “Türkiye bu konuda bugün göründüğü kadar kötü de değil arzuladığımız kadar iyi de değil” diye konuştu.

Kurumların bağımsızlığına vurgu yapan Bakan Şimşek, "Merkez Bankası bağımsız değilken para basıyorlardı. 2002 yılında bütçe açığı Avrupa’yla paralel bir tanım kullanırsak yüzde 11 kadardı açık. 90’lı yıllarda Merkez Bankası bağımsız olmadığı için ne yapıyordu para basıyordu. Yüksek enflasyon yüksek faiz ve sürdürülemez borç ve düşük büyüme oluyordu. Kurumların kalitesi çok önemli. Hukuk devletinin işleyişinden tutun bütün diğer alanlar." diye konuştu.

Şimşek açıklamalarına şöyle devam etti: Türkiye bu konuda bugün göründüğü kadar kötü de değil arzuladığımız kadar iyi de değil. Ben şahsen Avrupa Birliği sürecini çok önemsiyorum. Etrafımıza baktığımız zaman doğuya mı bakıp ilham alacağız.

Güney’e mi bakacağız kesinlikle hayır dünya için en önemli ilham noktası tabiki Avrupa Birliği’dir. Avrupa Birliği çok önemli bir başarı hikayesidir.

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?