Memurlar: 'İşçi-memur ayrımı' derdimiz yok

Memur-Sen'den yapılan açıklamada, "(İşçi-memur ayrımının kaldırılması yönündeki açıklama) Biz böyle bir talepte değiliz. Böyle bir ihtiyaç olduğuna inanmıyoruz." denildi

Memurlar: 'İşçi-memur ayrımı' derdimiz yok

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Memur-Sen Genel Başkanı Ahmet Gündoğdu, Başbakan Recep Tayyip Erdoğan'ın işçi-memur ayrımının kaldırılması yönündeki açıklamasına ilişkin, "Sayın Başbakanımıza da çağrımız, bu düşünceden vazgeçsinler. Biz devlet adına, kamu hizmeti görüyoruz. Bir fabrikada bisküvi imal eden işçi kardeşlerimizle aynı statüde algılanmak istemiyoruz" dedi.

Palandöken Dağı'ndaki bir otelde, 11 ilden öğretmen, sendika şube başkanları ve idarecilerin katılımıyla Eğitim Bir-Sen Doğu Anadolu Bölge Toplantısı düzenlendi.

Toplantıya katılan Gündoğdu, AA muhabirine yaptığı açıklamada, birinci önceliklerinin eğitim, eğitimde birinci önceliklerinin ise müfredat olduğunu belirterek, bu müfredatı öğretmenlerin hayata geçireceğini söyledi.

Ağrı başta olmak üzere Kars, Ardahan, Erzurum, Erzincan, Bayburt, Gümüşhane ve Iğdır gibi illerin öğretmen açığının en fazla olduğu bölgeler olduğunu vurgulayan Gündoğdu, şunları kaydetti:

"Eğitim Türkiye'nin en önemli meselesidir. Öğretmen açığını gideremediğimizde, boş geçen dersler vasıtasıyla derse giren vekil ya da ücretli öğretmenlik uygulamasıyla verilecek ders ya da verilmeyen ders bu ülkenin geleceği açısından büyük bir olumsuzluk oluşturur. Bu faturayı acı bir şekilde hep beraber öderiz. 40 bin öğretmen aldıkları için tebrik ediyoruz, bu ciddi bir sayı ama hala 80 bin açık var ve bu açık bir ülkenin geleceğine zarar verir." 

Başbakan Erdoğan'ın "memur-işçi ayrımının ortadan kaldırılması gerektiği" yönündeki açıklamasına ilişkin Gündoğdu, şöyle devam etti:

 "Sayın Başbakanımız buna niye gerek duydu bilemiyorum. Biz böyle bir talepte değiliz. Böyle bir ihtiyaç olduğuna inanmıyoruz. Evet, emekli maaşlarının skalasında farklılık var, eşitleyelim. Emekli ikramiyelerinde farklılık var, eşitleyelim. Aynı işi yapanları eşitleyelim. Grev hakkı, siyaset hakkı istiyoruz, bunu elde edeceğiz. İşçilerin grev hakkı var, grev bile yapamıyorlar. Memurlar yüzde 70 örgütlenme oranına sahip. İşçiler yüzde 8.

Geçmişte bunlar beşli çete içerisinde yer alarak, bu ülkenin demokrasisini katledip, başbakanlarını devirmek için üyelerinin verdiği aidatı, darbecilerin çarkına su taşımaya döndürdüler mi? Döndürdüler. Biz yetkili olmadan önce Ergenekon'a ev sahipliği yapan, yetkili konfederasyon Kamu-Sen var mıydı? Vardı. Biz yetkili olmadan önce PKK'ya yanaşmalık yapan bir KESK var mıydı? Vardı. Şimdi Memur-Sen var. Memur-Sen her türlü illegal yapılanmaya hayır diyor, millet iradesinin, dünya mazlumlarının yanında yer alıyor. Biz bu haklarımızı elde ettik. İstediğimiz kalan haklarımızı da elde etmek için mücadele edeceğiz. Hiçbir hakkımızı isterken, müktesep hakkımızla takas etme gibi bir düşüncemiz yok. Sayın Başbakanımıza da çağrımız, bu düşünceden vazgeçsinler. Biz devlet adına, kamu hizmeti görüyoruz. Bir fabrikada bisküvi imal eden işçi kardeşlerimizle aynı statüde algılanmak istemiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
yusuf kaptan
yusuf kaptan - 7 yıl Önce

Memurlar ülkemizin mutlu azınlığıdır. Herkesle aynı eğitimi alırlar hasbel kader memur olurlar ve ayrıcalıklar başlar.. Devletin tüm imkanları onlara seferberdir. Beraber okuyup yetiştikleri diğer insanlar işçi olur ve hor görülmeye başlar.. Memurun çeyreği maaşa talim eder ama ödediği vergilerle 2,000,000 memuru besler...

akıncı
akıncı - 7 yıl Önce

Başkan yüzde 70 in hepsi kamu da. İşçi sendikalarının yüzde 8 zaten hepsi kamu kamu da daimi işçi olup sendikasız olan yok zaten.Memur sendikalarını özel sektörde sendika oranı nedir?Ben kamu da işçi memur ayrımını kalkmasını istiyorum.İşçi 2.sınıf değildir.Grev yapamıyorlar çünkü sizin gibi değil çünkü grev olan yerde lokavt vardır.Memur sendikası lokavtsız grev istiyorlar.

yılmaz
yılmaz - 7 yıl Önce

Bir fabrikada bisküvi imal eden işçi kardeşlerimizle aynı statüde algılanmak istemiyoruz."bu nasıl bir anlayış işçiyi nasıl bir 2. sınıf insan yerine koyma siz ne iş yaparsınız salla başı al maaşı vatandaşa eziyet küçük görme siz kimsiniz biraz edep yahu...

halis
halis - 7 yıl Önce

kardeşim memurlar korkuyor iş güvencesi elimden gidecek diye yıllardır işçileri işten atarlar kimsenin sesi çıkmaz kurumu özelleştirirler memurları tayin ederler işçiye ya 4c yata işten atarlar kimseni sesi çıkmaz işin ucu memura dokununca efendim biz fabrikada bisküvi üreten işçi ile aynı statüde olmak iştemiyorlarmış kardeşim siz bişkuvi bile uretemezsiniz en azından adamlar çalışıyor

banner39