banner39

Mısır'dan Türk demir ürünlerine kısıtlama

Mısır'daki mevcut darbe yönetimi, ithal demir ürünlerinin yüzde 80'nini oluşturan Türk demir ürünlerine anti-damping incelemesi başlattı. İnceleme sonununda ek vergilendirme gelebilir

Ekonomi Finans 10.09.2013, 17:20 10.09.2013, 18:29
Mısır'dan Türk demir ürünlerine kısıtlama

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Cumhurbaşkanı Muhammed Mursi'nin silah zoruyla devrilmesinin ardından iş başına gelen darbe hükümeti, Türkiye'den ithal edilen demir ürünlerine ek vergilendirme yoluyla kısıtlama getiriyor. Türk ürünlerine vergiyi artırarak yapılacak bu uygulama Mısır'daki üretici demir firmalarını sevindirdi.

Mısır Sanayi Bakanlığının açıklamasıne göre, Türk demir ürünlerinin Mısır'a çok büyük miktarda ve ucuz fiyatlarla gelmesi, yerel sanayini zarara uğratıyordu.

Elmasriyin Demir şirketinin yönetim kurulu başkanı Ahmed Abu Heşime, inceleme kararının doğru olduğunu vurgulayarak, kararı geç olsa da 'iyi bir adım' olarak değerlendirdi.

Tüm Arap ülkelerinin Türk ve Çin demir ürünlerine antidamping vergisini fiilen koyduğunu belirten Heşime, Türkiye'nin Mısır piyasasına betonarme demirini satan en büyük ülke olduğunu kaydederek, "Türk demirinin çok ucuz olması nedeniyle gerçekten rekabet edilemiyor. Anti damping vergisi, Mısır'daki küçük demir firmaları için faydalı olacak" ifadesini kullandı

Mısır Sanayi Bakanlığı, Kasım 2012'de, yurtdışından gelen tüm demir ürünlerine istisna olmadan 200 gün boyunca koruyucu vergi uygulamaya yönelik karar almıştı. Fakat bu süre bittikten sonra Sanayi Bakanlığı kararını yenilememişti.

Mısır ile Türkiye arasındaki ticaret hacmi, 2012 yılında 2 milyar dolar artış görerek 5 milyar dolara ulaşmıştı. Mısır'a gelen demir ithalatlarının yüzde 80'i Türkiye'den yapılılyordu.

Yorumlar (0)
26
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?