Piyasalar turp gibi

Borsa İstanbul 100 endeksi hızlı yükselişini bugün de devam ettirdi ve 69.117,32 puan ile yılın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Piyasalar turp gibi

Borsa İstanbul 100 (BIST 100) endeksi banka hisseleri öncülüğünde hızlı yükselişini bugün de devam ettirdi ve haftalık bazda yüzde 7 değer kazanarak 69.117,32 puan ile yılın en yüksek kapanışını gerçekleştirdi.

Endeks, günü önceki kapanışa göre 2.068,96 puanlık yükselişle 69.117,32 puandan tamamladı, böylece 20 Aralık 2013'ten beri yaptığı en yüksek kapanışı gerçekleştirdi. İşlem gören hisse senetleri günü yüzde 3,09 yükselişle kapattı, endeksin lokomotifi bankacılık endeksi günlük bazda yüzde 4,89, haftalık bazda ise yüzde 12'nin üzerinde artış kaydetti. Borsa İstanbul'da günlük işlem hacmi ise 4 milyar lira oldu.

Pazar günü yapılacak yerel seçimler öncesinde son işlem gününü yüzde 3,09 yükselişle tamamlayan BIST 100 endeksi, böylece haftalık bazda yüzde 7,03 değer kazanmış oldu. Seçim öncesindeki gerçekleşmeleri ve sonrasında BIST 100 endeksine ilişkin beklentilerini AA muhabirine değerlendiren ALB Menkul Değerler Araştırma Müdürü Yeliz Karabulut, son günlerdeki hızlı yükselişin kar realizasyonunun seçim sonrasında görülebileceğini ve endeksin 66.500 seviyesindeki 200 haftalık hareketli ortalamasına doğru gerileyebileceğini öngördü.

Son yıllarda gerçekleştirilen seçimlerde siyasi belirliliğin söz konusu olduğunu, bu sebeple seçim öncesi ve sonrası piyasaların genel ekonomik konjonktürün gerektirdiği gibi hareket ettiğini belirten Karabulut, 2009 ve 2011 seçimlerinde seçim öncesinde borsanın değer kazdığını, seçim sonrası ise bir miktar kar satışları ile karşılaşıldığını hatırlattı.

SEÇİM SONRASI KAR REALİZASYONLARINA DİKKAT

Karabulut, bu sene yerel seçimleri öncesinde siyasi tansiyon ve belirsizliğin biraz daha yüksek olduğunu ve bunun da son bir haftaya kadar borsada yansımasının görüldüğünü ifade ederek, "Uzun bir süre Borsa seçim öncesinde olumlu ya da olumsuz bir senaryo fiyatlamadı. Yurt içi ve yurt dışı haber akışına verilen tepkilerde 60.000 desteği aşağı yönlü kırılmadığı gibi 66.000 direnci de yukarı yönlü kalıcı bir şekilde kırılamamış, endeks bu iki seviye arasında konsolide olmuştu. Endeksin bu yüzde 10 olan marjda konsolide olmasının yanı sıra işlem hacminin de düşük olması endekste alıcı ve satıcı baskınlığının olmadığını gösteriyordu" değerlendirmesini yaptı.

Karabulut, mart ayının son haftasında Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankasının (TCMB) TL zorunlu karşılıkları için faiz ödeyebileceğini bildirmesi ile BIST 100 endeksinin banka hisseleri öncülüğünde sert bir şekilde yükselişe geçtiğini ve 66.000 seviyesinin yukarı yönlü kırıldığını hatırlatarak, şöyle devam etti:

"2 ay boyunca 60.000 ve 66.000 arasında konsolide olan BIST 100 endeksi, konsolidasyon bölgesini seçimlere birkaç gün kala yukarı yönlü kırdı ve 69.000 seviyesini aştı. Burada kritik olan ise seçim sonucu ne yönde etkileyecek? Son birkaç gündür endekse pozitiflik enjekte edilmişti. Bunun kar realizasyonu ise seçim sonrasında yapılabilir. Buna paralel endeksin tekrar 66.500 olan 200 haftalık hareketli ortalamanın altına gerilemesi beklenebilir."

"NOT DEĞİŞİKLİĞİ BEKLEMİYORUM"

Kredi derecelendirme kuruluşu Fitch'in 4 Nisan'da, Moody's'in ise 11 Nisan'da Türkiye ile ilgili gözden geçirmelerini açıklayacağına değinen Karabulut, herhangi bir not değişikliği beklemediğini, fakat uyarı niteliğinde açıklamalar gelebileceğini belirterek, şunları kaydetti:

"Derecelendirme kuruluşlarının daha önceki açıklamalarına bakarsak siyasi risk notun içerisinde ve Türkiye’nin döviz borcunun GSYH oranının yüzde 13 olması ile küresel risklere dayanıklı olduğunun söylenmesi önemli. Eğer TCMB‘nin TL zorunlu karşılıklara vereceği faiz kararlaştırılırsa bu durum kısmi olarak bankaların bilançolarını da olumlu etkileyecektir. Fakat burada dikkat edilmesi gereken husus, siyasi risk unsurunun seçimle sonlanıp sonlanmayacağı. Bu unsurun ekonomiyi etkilemeye devam etmesi durumunda kredi notları ile ilgili durum tekrardan tartışılabilir."

 

 

Güncelleme Tarihi: 28 Mart 2014, 18:57
banner53
YORUM EKLE

banner39