TCDD'den ihale açıklaması

TCDD'den yapılan açıklamada, "Fabrikalarımızda 49'luk travers üretildiği için hiçbir şekilde ihaleyle temin yoluna gidilmemiş, 60'lık traverslerde ihaleyle temin yoluna gidilmiştir" denildi.

TCDD'den ihale açıklaması

Devlet Demiryolları İşletmesi Genel Müdürlüğünden (TCDD)  yapılan açıklamada, kurumun travers ihalelerinin Kamu İhale Mevzuatı çerçevesinde açık ihale olarak yapıldığı belirtilerek "Fabrikalarımızda 49'luk travers üretildiği için hiçbir şekilde ihaleyle temin yoluna gidilmemiş, 60'lık traverslerde ihaleyle temin yoluna gidilmiştir" denildi.

Açıklamada, bugün bir gazetede, bir televizyon programında TCDD travers alımıyla ilgili yeni belgeler paylaşılacağı iddialarının yer aldığı belirtildi.

TCDD travers ihalelerinin, Kamu İhale Mevzuatı çerçevesinde açık ihale olarak yapıldığı bildirilen açıklamada, "TCDD fabrikalarında ihtiyaç olan 60'lık travers üretilmediği için ihaleyle temin yoluna gidilmiştir. Fabrikalarımızda 49'luk travers üretilmekte, üretilen traversin tamamı hatlarımızda kullanılmaktadır" ifadesine yer verildi. 

Açıklamada, şunlar kaydedildi:

"Fabrikalarımızda 49'luk travers üretildiği için hiçbir şekilde ihaleyle temin yoluna gidilmemiş, 60'lık traverslerde ihaleyle temin yoluna gidilmiştir. Bu konu hakkında daha önce basında defalarca yer almış asılsız iddialar hakkında gerekli cevap kuruluşumuzca verilmiştir. Konu 2011 Sayıştay ve KİT Komisyon süreçlerinde ibra edilmiştir. Kuruluşun travers alımıyla ilgili herhangi bir kasıt, ihmal ve kusuruna rastlanmamıştır. TCDD kimseye ihale vermemekte, istekliler arasında en uygun teklifi veren firmalar doğal ve yasal süreç gereği ihaleyi almaktadır.

TCDD hangi firma ortağının kimin akrabası olduğuna dair bir kritere bakmamakta, tüm ihalelerde yasallık ve uygunluk kriterini gözetmektedir. Kamu İhale Kurumu mevzuatı ve yasalar çerçevesinde gerçekleştirilen bir işlemin, TCDD'nin usulsüz bir işlem yapmış gibi yansıtılmasına karşı yasal haklarımız mahfuzdur."

 

 

Güncelleme Tarihi: 27 Mart 2014, 23:18
banner53
YORUM EKLE

banner39