Türkiye ile ABD arasında finansal bilgi paylaşımı başlıyor

Türkiye ve ABD arasında finansal bilgi paylaşımını öngören Model 1 Anlaşması yarın imzalanıyor

Türkiye ile ABD arasında finansal bilgi paylaşımı başlıyor

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Türkiye ile ABD hükümetleri arasında, finansal açıdan bilgi değişimi yapılmasını öngören anlaşmanın yarın imzalanacağını bildirdi.

Bakan Şimşek, AA muhabirine yaptığı açıklamada ABD tarafından vergi konularında bilgi değişimi yapılmasına yönelik, farklı ülke politikaları ve hukuk sistemlerini gözeten anlaşma modellerinin hazırlandığını ifade etti.

Bu kapsamda iki model hazırlandığını anlatan Şimşek, "Model 1"in karşılıklılık esasına dayandığını, "Model 2"nin ise sadece ABD'ye bilgi verilmesine yönelik olduğunu kaydetti.

Aralarında Ekonomik İşbirliği ve Kalkınma Örgütü (OECD) ile Avrupa Birliğine (AB) üye devletler ile G20 ülkelerinin tamamına yakınının da bulunduğu 100'den fazla ülkenin, ABD ile bu kapsamda uluslararası anlaşma yaptığı bilgisini veren Şimşek, şu ana kadar ABD ile 61 ülke arasında "Model 1", 7 ülke ile de "Model 2" anlaşması imzalandığını bildirdi.

"MODEL 1" ANLAŞMASI YARIN İMZALANACAK

Konu üzerinde kendilerinin de bir süredir çalıştıklarını anlatan Şimşek, yapılan değerlendirmeler sonucunda ABD ile "Model 1" kapsamında karşılıklılık esasına dayalı olarak anlaşma akdedilmesi yönünde politika oluşturulduğunu söyledi.

Bakan Şimşek, bu kapsamda Türkiye ile ABD hükümetleri arasında yürütülen müzakerelerin sonuçlandığını belirterek, anlaşmanın yarın imzalanacağını ifade etti.

ANLAŞMA NELER GETİRİYOR?

Anlaşmanın neler getireceğine ilişkin de bilgi veren Şimşek, Türk finansal kuruluşlarının ABD'li hesap sahipleri hakkında belirli bilgileri tespit ederek Gelir İdaresi Başkanlığına (GİB) yıllık olarak bildireceğini ve bu bilgilerin GİB aracılığıyla ABD'ye iletileceğini söyledi.

Şimşek, aynı şekilde ABD Gelir İdaresi (IRS) tarafından da ABD finansal kuruluşlarındaki Türkiye mukimi hesap sahiplerine ilişkin belirli bilgilerin Türkiye'ye bildirileceğini kaydetti.

"VERGİ KAYIP VE KAÇAĞIYLA ETKİN MÜCADELE EDİLECEK"

Türkiye ile ABD arasında imzalanacak söz konusu anlaşma ile vergi kayıp ve kaçağıyla etkin mücadele edileceğini dile getiren Şimşek, ayrıca vergiye gönüllü uyumun artırılması açısından iki ülke arasındaki iş birliğinin kuvvetlendirilmesinin amaçlandığını söyledi.

Bakan Şimşek, tarafların düzenli bilgi değişiminde bulunmasını sağlayacak anlaşmanın TBMM'de onaylandıktan sonra yürürlüğe gireceğini sözlerine ekledi.

Güncelleme Tarihi: 22 Temmuz 2015, 13:27
banner53
YORUM EKLE

banner39