'Türkiye'deki işsizliğin temel nedeni yapısaldır'

KOÜ İktisat Bölümü Başkanı Prof. Dr. Bayraktutan: "Türkiye'deki işsizliğin temel nedeni yapısaldır, nüfusumuz hızlı artıyor, insanlar hızla köyden kente göç ediyor" dedi

'Türkiye'deki işsizliğin temel nedeni yapısaldır'

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Kocaeli Üniversitesi (KOÜ) İktisadi ve İdari Bilimler Fakültesi İktisat Bölümü Başkanı ve Uluslararası Ekonomi Uzmanı Prof. Dr. Yusuf Bayraktutan, haziran ayı işsizlik rakamlarına ilişkin, "Türkiye'deki işsizliğin temel nedeni yapısaldır,  nüfusumuz hızlı artıyor, insanlar hızla köyden kente göç ediyor" dedi.

Bayraktutan, AA muhabirine yaptığı açıklamada, işsizlik oranında haziranda geçen yılın aynı ayına göre hafif yukarı yönlü bir hareket olduğunu hatırlatarak, daha güçlü bir büyüme performansı ortaya çıkmadığı için işsizlik oranında böyle bir sonuç yaşandığını söyledi.

Söz konusu oranın tek başına değerlendirilmemesi gerektiğini vurgulayan Bayraktutan, "Türkiye, bu dönemde 800 binden fazla yeni insana istihdam imkanı sağlamış. Yani istihdam edilen insanların sayısına bakıldığında ciddi bir artış var. Ayrıca işgücüne katılım oranınında da artış var" diye konuştu. 

Bayraktutan, istihdam edilmesi gereken insan sayısının her gün arttığını dile getirerek, şöyle konuştu:

"Türkiye'nin nüfusu hızla artıyor. Köyden kente göç sürekli dinamik bir olgu. Dolayısıyla bunlar da her yıl Türkiye'de işe yerleştirilmesi gerektiren insan sayısını arttırdığı için işsizlik oranında yapısal anlamda olumlu sonuçları almak kolay değil." 

BÜYÜME ORANI YÜZDE 7'YE DOĞRU TAŞINMALI

Batı Avrupa'ya bakıldığında çok yüksek işsizlik oranları bulunduğuna dikkati çeken Bayraktutan, "Büyüme performansıyla da bağlantılı bu. Ekonomi üretimini ve yatırımını arttırabildikçe daha düşük işsizlik oranları ortaya çıkar. Büyümede hafif yavaş giden bir patikadayız. Yüzde 4 gibi oranları yaşıyoruz kaç çeyrektir. Onun tabii etkisi var. Büyüme oranları yüzde 7'ye doğru taşınmalı ki Türkiye, nüfusuna daha fazla istihdam üretebilsin" şeklinde konuştu. 

Bayraktutan, geçen gün Yunanistan'daki işsizlik oranının yüzde 27,9 olarak açıklandığını anımsatarak, Avrupa'da birçok ülkede benzer sorunlar olduğunu ifade etti. 

AVRUPA'DA YÜZDE 20'LERE VARAN İŞSİZLİKLER VAR

İşsizlik oranına nüfus artışı ve köyden kente göç olgusuyla bakılması gerektiğine dikkati çeken Bayraktutan, şöyle devam etti:

"Geçen yıla göre 800 binden fazla insan işe girmiş durumda, 2,5 milyon civarında insanımız işsiz görünüyor. Artan bir nüfusumuz ve göç olgusu olduğu için yeni iş arayan insanlara iş üretme anlamında daha fazla iş sahalarının açılmasına ihtiyaç var. Demek ki Türkiye ekonomisi büyüyerek, yeni üretim ve yatırım alanları bularak 2,5 milyon insana iş bulduğunda işsizlik oranı sıfırlanır. Dünyanın hiçbir yerinde sıfır olan işsizlik oranı yoktur. Özellikle ekonominin büyümede zorlandığı, iç ve dış şokların yaşandığı süreçlerde bu oran yüzde 10'u bulabiliyor ki Türkiye'de yüzde 10'un altında. Birçok Batı Avrupa ülkesinde de İspanya'da, Portekiz'de, Yunanistan'da yüzde 20'lerin üstünde işsizlik var." 

Bayraktutan, karamsar olmamak gerektiğini ve 2023 hedefleri açısından öngörülen yıllık büyüme rakamları yakalandığında işsizlik oranının daha da düşük seviyelere geleceğini dile getirerek, "Türkiye'deki işsizliğin temel nedeni yapısaldır, nüfusumuz hızlı artıyor, insanlar hızla köyden kente göç ediyor. Dolayısıyla, Türkiye ekonomisi onlara da iş bulmak zorunda. Bütün bunlar bir istihdam baskısı yaratıyor, o yüzden işsizlik oranı yüzde 8-9 gibi seviyelerde ısrarla devam ediyor" ifadesini kullandı.

Güncelleme Tarihi: 10 Temmuz 2018, 16:14
banner53
YORUM EKLE
YORUMLAR
Tahsin Yılmaz
Tahsin Yılmaz - 7 yıl Önce

Profesör... peh! Nüfusun artmasıyla köyden kente göçün arasında doğru orantı olması hangi sağlıklı ilişkiye dayandırılacak ki ben bu duruma itiraz etmeyeyim?

banner39