banner39

Ülker İngiliz devi United Biscuits'i aldı

Ülker, İngiltere'nin en önemli bisküvi firması United Biscuits'i satın aldı

Ekonomi Finans 03.11.2014, 16:46 03.11.2014, 17:24
Ülker İngiliz devi United Biscuits'i aldı

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkiye'nin en büyük gıda firmalarından Ülker, İngiltere'nin en önemli bisküvi firması United Biscuits'i aldı.

Ülker'in yanı sıra ABD'li corn-flake üreticisi KelloggCo ve Kanadalı emeklilik fonu Ontario Teachers' Pension, İngiliz kurabiye ve atıştırmalık yiyecek üretimi yapan United Biscuits için ihaleye katılmıştı

Blackstone Group ve PAI Partners, şirketi 2006'da 1.6 milyar euroya satın almıştı. United Biscuits geçen yıl 1.1 milyar euroluk satış yapmıştı. United Biscuits’in Avrupa’da 11, Nijerya, Suudi Arabistan ve Hindistan’da da birer olmak üzere toplam 14 fabrikası bulunuyor. Şirketin 7.171 çalışanı var.

1830 yılında İskoçya’da kurulan Carr’s ile McVittie Price ve MacFarlane Lang’in 1948 yılında birleşmesinden doğan United Biscuits’in yedisi İngiltere’de olmak üzere 14 fabrikası bulunuyor.  Şirketin İngiltere’de 4.613, İngiltere dışında ise 2.558 olmak üzere toplamda 7.171 çalışanı mevcut. Şirketin 2013 yılı sonu itibariyle satışları 1 milyar 146 milyon Pound olarak gerçekleşti.

Bu satın alma ile ana işi olan bisküvi ve atıştırmalık pazarındaki konumunu daha da güçlendirdiğini duyuran Yıldız Holding, açıklamasında, ek üretim kapasiteleri, yeni pazarlar, iki şirketin dağıtım kanalları ve yeni ürünler ile mevcut işlerini büyütmeye devam edeceğini kaydetti.

Yıldız Holding, United Biscuits’in lider konumda olduğu İngiltere’nin yanı sıra, Afrika ülkeleri ve Hindistan ile, Fransa, Belçika ve Hollanda gibi Avrupa ülkelerindeki pazar payını artırma fırsatı elde edecek. United Biscuits ise, Türkiye, Ortadoğu, Kuzey Amerika, Çin ve Japonya gibi Yıldız Holding’in bulunduğu pazarlarda büyüme şansı elde edecek. Ayrıca her iki şirket, Ar-Ge ve yeni ürün geliştirme tecrübe ve bilgi birikimlerini birleştirerek rekabet avantajını güçlendirecek.

Yıldız Holding, bu satın alım hamlesi ile 70’inci yılında dünyanın en büyük üçüncü bisküvi üreticisi konumuna yükseldi. 

banner53
Yorumlar (0)
11
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?