banner15

Yeni TÜSİAD Başkanı: Hükümetle küsme lüksümüz yok

TÜSİAD'ın yeni Başkanı Dinçer, ekonomi ve demokratik gelişmeler söz konusu olduğunda, "TÜSİAD’ın veya herhangi bir STK’nın iktidarla, muhalefetle veya herhangi bir STK’yla kırılma-küsme gibi bir lüksü yoktur, olamaz" dedi

Yeni TÜSİAD Başkanı: Hükümetle küsme lüksümüz yok

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türk Sanayici ve İşadamları Derneği (TÜSİAD) Başkanı Haluk Dinçer, başkan seçildikten sonra düzenlediği ilk basın toplantısında, demokrasi ve ekomomi söz konusu olduğunda hükümete küsmek gibi bir lükslerinin olmadığını söyledi.

Haluk Dinçer, "Ülkemiz ekonomisinin, demokrasisinin, sosyal yapısının güçlenmesi söz konusuysa; TÜSİAD’ın veya herhangi bir STK’nın iktidarla, muhalefetle veya herhangi bir STK’yla kırılma-küsme gibi bir lüksü yoktur, olamaz. Tabi ki, her hükümetle olduğu gibi bu hükümetle de en iyi, en verimli, en akışkan şekilde ilişkiyi kurmamız gerekir; Öyle yaptık bugüne kadar, bundan sonra da böyle yapmaya devam edeceğiz. Çünkü Türkiye’nin en saygın sivil toplum kuruluşlarından olan TÜSİAD’ın misyonu çok bellidir" dedi.

Yakın zamanda bir vergi affının gündeme geldiğine de işaret eden Dinçer, "Son 15 yılda Türkiye'de tam sekiz vergi affı uygulanmış; arızi olmaktan çıkmış, istikrar kazanmış" dedi ve ekledi:

"Tabii, bu aflar Hazine'ye gelir sağlıyor; ama, aflardan sonra vergi kayıpları aynı şekilde tekrardan artıyor. Kayıt dışı ekonomi büyüyor. Vergi afları kayıt dışılığı özendiriyor. Aflarla ilerlemek yerine sistemin etkinliğini artıracak reformlar yapmanın daha doğru olacağına inanıyoruz. Yargı alanında çok ciddi bir reform ihtiyacımız var."

ÇÖZÜM SÜRECİ

Çözüm sürecini "olağanüstü cesaretli bir girişim" olarak gördüklarini de vurgulayan Dinçer, "Biz TÜSİAD olarak çözüm sürecine başından beri destek verdik. Sürecin ekonomik ayağına destek olduk, bölgeye ziyaretler düzenledik. Sürece yönelik çok eleştirdiler var ki, ben de bunlara katılıyorum. Yeterince şeffaf değil. Yeterince adımlar atılmıyor. Muhalefet yeterince katılmıyor."

CUMHURBAŞKANI SEÇİMİ

Dinçer, Başbakan Tayyip Erdoğan ile yaptıkları görüşmeye ilişkin bir soruyu yanıtlarken de, "Sayın Başbakan'ın cumhurbaşkanlığı seçim süreciyle ilgili sorusuna, bizim kimin seçileceğine ilişkin bir yaklaşımımız olmadığını, 'siz istiyorsanız, bu sizin tercihinizdir' yanıtını verdik" dedi ve ekledi:

"TÜSİAD olarak bizim için önemli olan cumhurbaşkanı seçildikten sonra partilerüstü bir anlayışla, birleştirici rolünü üstlenmesidir. Bugünkü ağır kutuplaşma sürecinde gereken reformları yapmamız mümkün değil. Uzlaşmacı ve uzlaştırıcı bir kişi olmalı. Bize göre tüm adaylar saygın adaylardır. Biz cumhurbaşkanlığı seçiminin sonrasını önemsiyoruz."

Güncelleme Tarihi: 26 Haziran 2014, 09:56
YORUM EKLE

banner39

banner50

banner47

banner48