banner39

Zeybekci'den istihdam açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, "Türkiye, istihdam oranının en düşük olması gereken ocak ayında, son 10 yılın en iyi istihdam rakamlarını yakaladı" dedi.

Ekonomi Finans 01.05.2014, 20:25 01.05.2014, 20:25
Zeybekci'den istihdam açıklaması

Ekonomi Bakanı Nihat Zeybekci, Nisan ayı ihracat rakamlarının değerlendirilmesi amacıyla Kastamonu Ticaret ve Sanayi Odası hizmet binasında düzenlenen toplantıya katıldı.

Zeybekci, 17 Aralık süreciyle başlayan ve Türkiye'nin şu anda Türkiye İhracatçılar Meclisi Başkanının çizdiği çok güzel tabloyu istemeyenlerin olduğunu belirterek, "Türkiye'yi yeniden IMF'nin önünde el pençe divan duran, Dünya Bankası'nın gözünün içerisine bakarak 'bize bir talimatınız var mı?' diye emir ve talimat bekleyen, ekonomisini kendisinin yönetemediği, finansmanını kendisinin sağlayamadığı, Türkiye'deki piyasalarla ilgili bile kararı kendinin veremediği, IMF'nin Türkiye Masası Şefi Türkiye'ye geldiği zaman Türkiye'deki hükümetin, Bakanlar Kurulu'nun, siyasetinin, tüm bürokrasinin hizmetine girdiği günler yeniden olsun, Türkiye'de faizler gecede 7 binlere yeniden çıksın, yüzde 150'ler, 200'ler havada uçuşsun, Türkiye'de reel faiz enflasyonu iki üç misline çıksın, yeniden o güzel ortamlar onlar için, bunu isteyenler için geri gelsin, yeniden bu milletin ensesine sülüklerini yapıştırmak isteyenler var" diye konuştu.

"Türkiye ancak yüzde 2'ler, yüzde 2.5'lar seviyesinde büyür" denilen o seviyenin çok daha üzerinde yüzde 4'ler seviyesinde hatta yüzde 4'ü geçebilecek seviyede büyüyeceğinin dillendirilmeye başlandığını anlatan Zeybekci, konuşmasını şöyle sürdürdü:

"Türkiye, 17 Aralık sürecinin yaşandığı bu dönemde dahi son 3 ayda kapasite kullanım oranlarını rekor seviyede artırıyor. Türkiye, bu karıştırılan süreçte, istihdam oranının en düşük olması gereken ocak ayında, son 10 yılın en iyi istihdam rakamlarını yakaladı. Türkiye, sanayi üretimindeki ciro olarak da ilk defa enerji tüketiminde de artışa geçti. İstediğimiz o artış seviyesini yakalamaya başladı. Tüm bunların göstergesini ihracatçılar, üreticiler bilir. Bu göstergeler önümüzdeki dönemde Türkiye'nin üretiminin ve ihracatının artacağının göstergeleridir. Yani bugün enerji kullanımınız arttığı zaman, kapasite kullanımınız arttığı zaman, istihdam arttığı zaman Türkiye'nin ihracatının ve büyümesinin artacağının göstergesidir."

Bakan Zeybekci, Türkiye'nin 2013 yılında beklentilerin tam tersinde son çeyrekte yüzde 4.4 büyüdüğünü dile getirerek, bunun Türkiye'nin 2014 yılının ilk çeyreğinde büyümesinin 2013 yılının son çeyreği ile paralel olacağını gösterdiğini kaydetti.

'TÜRKİYE, YENİDEN ÜRETİME BAŞLADI'

"Bu, bizim o hedeflediğimiz 'milli büyüme' dediğimiz ihracata dayalı büyüme" diyen Zeybekci, Türkiye'nin bundan sonra büyümesini bu şekilde devam ettireceğini ifade etti.

Zeybekci, Türkiye'nin bugün ihracat rakamlarıyla dış ticaret açığını beklentilerin çok üzerinde düşüren bir ülke olduğunu anlatarak, "İhracatını ortalama olarak yüzde 10 seviyesinde artırırken, Türkiye son dönemdeki ihracatı destekleyici kur politikasıyla dış ticaret açığını düşürdü" dedi.

Mart ayında dış ticaret açığının yüzde 30 seviyesinde aşağıya çekildiğini vurgulayan Zeybekci, şöyle devam etti:

"Türkiye hedeflediği cari açığı, 55 milyarlık cari açığı da çok önemli bir şekilde bunun altında yakalayarak ekonomik dengelerini yeniden yerine oturtacaktır. Biz olumluyuz, beklentilerimiz de olumlu. Bu beklentilerle inşallah önümüzdeki dönemde Türkiye yeniden yatırıma başlayacak ki başladı. Türkiye, yeniden üretime başladı, yeniden istihdamını artırmaya başladı. Son 4 yılda Avrupa Birliği'nde toplamda 5 milyon insan iş kaybederken, Türkiye dünyada kriz öncesindeki istihdam seviyesini geçen tek ülke haline geldi. Avrupa Birliği 5 milyon insan kaybederken, Türkiye son 4 yılda 6 milyon insanına iş buldu. Nüfus artış hızından da daha hızlı bir şekilde 2013 yılında Türkiye istihdam sağladı."

Kaynak: AA

 

 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?