banner39

ABD K. Irak'ta 'yabancı petrolcülere evet, ihracatına hayır' diyor!

Türkiye'nin Kuzey Irak ile petrol ve doğalgaz anlaşmasını tamamlaması yaklaşırken ABD'den gelen itiraz kafaları karıştırdı

Enerji Petrol 13.12.2012, 10:21 13.12.2012, 17:44
ABD K. Irak'ta 'yabancı petrolcülere evet, ihracatına hayır' diyor!

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

ABD ile Türkiye'nin arasında petrol karakedisi girdi. Kuzey Irak bölgesel hükümetinin, Türkiye ile yapacağı doğalgaz ve petrol arama ve taşınmasıyla ilgili anlaşma üzerinde son rötuşlar yapılırken, ABD'den gelen bir açıklama, kafaları karıştırdı. ABD Dışişleri Bakanlığı sözcüsü Nuland, Amerika’nın Irak Hükümeti'nin onayı olmadan Irak'ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatını desteklemediklerini duyurdu. Nuland'ın açıklaması, Irak'ın bütünlüğü dolayısıyla, Nuri Maliki'ye verilmiş bir destek olarak yorumlanıyor. Irak anayasasında mevcut petrol yataklarının, Bağdat'la Kürt bölgesinin beraber işletilmesi açıkça beliritlirken, yeni petrol aramaları ve ihracı konusunda belirsizlikler var. Nuland’ın bu açıklamasına, Türkiye’nin ne cevap vereceği merakla bekleniyor.

Türkiye’nin Kuzey Irak’la yapacağı anlaşma Batı medyasının da gündeminde. Financial Times gazetesi, Kuzey Irak'ta petrol ve doğal gaz sektörüne yatırım yapmayı amaçlayan Türkiye ile Kürdistan Bölgesel Yönetimi arasında imzalanacak anlaşmanın bölgeyi büyük oranda dönüştüreceğini yazdı.

Petrol ve doğalgaz aramadan ihracata kadar uzanan ve son aşamalarında olan anlaşmanın yeni bir enerji koridoru açmayı hedeflediğini belirten gazete, bunun on yıl içinde Türkiye'ye günde 3 milyon varil petrol ve yılda 10 milyar metre küp doğalgaz gönderilmesi anlamına geleceğini belirtti.  Gazete, birçok uzmanın bunun Kuzey Irak'ın ekonomik ve siyasi bağımsızlığa erişimini kolaylaştıracağına inandığını da aktardı.

FT ayrıca ABD'nin Irak hükümetinin onayı olmadan petrol ihracatına karşı olduğunu ve ABD'li diplomatların anlaşmanın Irak'ın bölünmesini hızlandırabileceğini düşündüklerini söylüyor.

ABD Dışişleri Bakanlığı Sözcüsü Victoria Nuland, dün yaptığı açıklamada, Irak Hükümeti'nin onayı olmadan Irak'ın herhangi bir bölgesinden petrol ihracatını desteklemediklerini belirtmiş, 'Komşu ülkelere de, tansiyonu herhangi bir şekilde artırmaya katkıda bulunacak bir yorum veya eylemden kaçınmaları çağrısı yapıyoruz' demişti.

Petrol ve doğal gaz boru hatlarının Bağdat'ın kontrolü altındaki bölgeden geçmeden doğrudan Kuzey Irak'tan Türkiye'ye geçeceğini belirten gazete, Kuzey Iraklı bir yetkilinin bunun uzun vadede tüm bölge için yararlı olacağını söylediğini ifade ediyor.

Türkiye ile Kuzey Irak arasında imzalanacak anlaşmanın ardından, Türkiye petrol ve gaz şirketlerinin kontrolünde ve beş arama bölgesinden sorumlu olacak bir şirket kurulacak.

Habere göre Türkiye de Irak’ın toprak bütünlüğünü korumak istiyor ama Rusya ve İran’a petrol ve doğalgazda bağımlı olmaktan da kurtulmak istiyor: “ Bağdat ile artan gerginliklere rağmen, Ankara Irak'ın toprak bütünlüğünü korumak istiyor ve bağımsız bir Kürt devletinin kurulmasının Türkiye'nin güneydoğusundaki istikrarı bozmasından ve bağımsızlık talebini yükseltmesinden endişe ediyor. Ancak Türkiye aynı zamanda petrol ve doğal gaz konusunda Rusya ve İran'a bağımlılığını azaltmak için enerji kaynaklarını çeşitlendirmek ve artırmak istiyor".

Irak'ın kuzeyinde 45 milyar varil petrol olduğu tahmin ediliyor ve bölgedeki küçük grupların yerini giderek büyük işletmeler alıyor.

ABD'nin karşı çıkmasına rağmen, Türkiye ve Kuzey Irak yönetimleri, anlaşmanın Irak'ın bütünlüğüne zarar vermeyeceğini söylüyor. Her ne kadar Türk yetkililer Irak'ın toprak bütünlüğünü desteklediklerini söyleseler de, anayasa uyarınca sınır ötesi bir boru hattı için Bağdat’ın izninin alınması gerektiğini söylüyor.

ABD'nin gözetiminde hazırlanan Irak anayasasında, yabancıların istedikleri yerde petrol aramaları, bölge hükümetlerinin inisiyafitine bırakılırken, çıkarılan petrolün taşınması için merkezi hükümet şartı getirilmişti.

Washington yönetimi yabancı şirketlerin Kuzey Irak'ta iş yapmasına itiraz etmezken, Erbil'in ihracatını Bağdat'ın onayına sunması gerektiğini iddia ediyor.

banner53
Yorumlar (1)
ABDULLAH 8 yıl önce
TAMAM EFENDİM SEN BİLİRSİN DİYECEK?
14
parçalı bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?