banner39

ABD, petrol fiyatları için atağa geçti

Bazı analistler Barack Obama yönetiminin, hem Ortadoğu’da artan istikrarsızlık hem de Libya’daki isyan hareketinden dolayı artan fiyatları aşağı çekmek için devreye girebileceğini belirtiyor

Enerji Petrol 07.03.2011, 14:22 07.03.2011, 14:22
ABD, petrol fiyatları için atağa geçti

ABD yönetimi, artan petrol fiyatları nedeniyle ekonomik büyümenin tehdit altında kalmaması için stratejik petrol rezervlerini kullanabileceği yönündeki açıklamalarını tekrarladı.

ABD’nin uzun dönemli politikaları, petrol rezervlerinin sadece arz tarfında önemli ve acil sıkıntılar yaşanması halinde kullanılmasını öngörüyor. Ancak, bazı analistler Barack Obama yönetiminin, hem Ortadoğu’da artan istikrarsızlık hem de Libya’daki isyan hareketinden dolayı artan fiyatları aşağı çekmek için devreye girebileceğini belirtiyor.

PETROL İKİ YILIN ZİRVESİNDE

Ortadoğu ve Libya’da yaşanan karmaşanın neden olduğu gerginlik ile ABD tipi ham petrolün varil fiyatı bugün 106 doların üzerine çıkarak son iki yılın en yüksek seviyesini gördü.

Beyaz Saray özel kalem sekreteri William Daley, NBC televizyonuna Pazar günü yaptığı açıklamada, "Önümüzdeki seçenekleri değerlendiriyoruz. Rezervlerin kullanılması elimizeki alternatiflerden biri... Bu, geçmişte çok ender durumlarda başvurulmuş bir önlem" dedi.

Daley’in açıklamalarda bulunduğu esnada, benzinin pompa fiyatının son iki haftalık dönemde ikinci kez en yüksek seviyeye çıktı. Lundberg Survey şirketinin araştırmasına göre, 18 Şubat’ta 32.7 sent artan normal benzinin galon fiyatı 3.50 dolara çıktı. ABD Kongresi, tüketicilerin artan benzin fiyatlarına yönelik endişeleri üzerine Obama yönetimine petrol rezervlerini gündeme alması için baskı kurdu. ABD'de benzin fiyatları Temmuz 2008’de galon başına 4.1124 dolara çıkarak tarihi rekorunu görmüştü.

KATRINA FIRTINASI 'NDA DA DEVREYE ALINDI

ABD'nin stratejik petrol rezervinin miktarı 727 milyon varil düzeyinde. Bu miktar, ülkenin yaklaşık 38 günlük petrol tüketimini karşılıyor. 1970’lerdeki Arap petrol ambargosunun sonrasında oluşturulan rezerve, en son 2005 yılında New Orleans kentini vuran Katrina Fırtınası esnasında başvurulmuştu.

Libya’da süren çatışmalar, petrol üretiminde günlük 1 milyon varil petrol açığına mal oluyor.Kaynak: Reuters/Ekonet

Yorumlar (0)
17
açık
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?