Afganistan'dan 50 milyon dolarla döndüler

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Yıldız, Afganistan temaslarından 50 milyon dolarlık işle döndüklerini söyledi

Afganistan'dan 50 milyon dolarla döndüler

Dünya Bülteni / Haber Merkezi

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanı Taner Yıldız, Afganistan'da bulunduğu temaslara ilişkin, ''Ziyaretin büyüyen ve değişen Türkiye'ye çok faydalı uzantıları olacaktır'' dedi.

Bakan Yıldız, Afganistan'daki temaslarının ardından Türkiye'ye hareketinden önce AA'ya yaptığı açıklamada,  ''Bizim burada maden işleriyle alakalı bakanla, maliye ve elektrik bakanıyla yaptığımız görüşmeler var. 8 bakanla görüştük ve son olarak Karzai kabul ettiler ve onunla bu konuları değerlendirdik. Mezarı Şerif Sandıklı'da TPAO olarak alınan 150 milyon dolarlık yatırımın üçte birini konsorsiyum üyeleri ile birlikte aldık. Yani yaklaşık 50 milyon dolarlık bir iş almış olduk ve bunu biz yapacağız. Bu, Afganistan'daki özellikle tabii kaynakların ve yeraltı zenginliklerin üzerinde kamu ile özel sektör olarak çalışmamızı gerektiriyor.

Biz derin bağlarımız ve kardeş Afganistan ile yapılacak çok fazla iş potansiyeli olduğuna inanıyoruz. TPAO olarak bizim burada ayrıca 4 tane kuyuda 60 milyon dolarlık bir sondajla alakalı teklifimiz oldu. 8 ayrı kuyuda da doğalgaz kuyularının rehabilitasyon işini aldık. Ancak buna tamamen para gözüyle bakmıyoruz. Dostluğumuzu, kardeşliğimizi pekiştirici planlar kurgulamamız lazım. Sayın Karzai ile görüşmemiz son derece verimli geçti. Türk yatırımcılarını ve kamuyu beklediklerini söyledi. Bir özel şirket, bin kilometre alanda kıymetli metalik madenlerle alakalı arama ihalesini kazandı. Öte yandan burada elektrikle alakalı yapılacak işler de var. Türkiye'de bunları yatırımcılarla konuşup ilgi duyanları buraya davet edeceğiz.'' diye konuştu. 

Güncelleme Tarihi: 02 Mart 2013, 18:51
banner53
YORUM EKLE

banner39