banner39

Akaryakıtta tavan fiyat yolda

Benzin fiyatlarının 2 avroyu bulması üzerine EPDK benzine tavan fiyat uygulaması getirmek için harekete geçti...

Enerji Petrol 04.08.2013, 12:45 04.08.2013, 12:45
Akaryakıtta tavan fiyat yolda

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Benzin fiyatlarını yüksek bulan EPDK, şirketlerden fiyatları indirmesini isteyecek. Aksi takdirde Kurul, tavan fiyat uygulamasını gündemine alacak.

Star'da yer alan habere göre benzinin litresinin 5 lirayı bulmasının ardından Enerji Piyasası Düzenleme Kurumu (EPDK) harekete geçti. Petrol Piyasası Kanunu'na göre akaryakıt fiyatı için Türkiye'ye en yakın piyasa olan Akdeniz çanağındaki İtalya'daki Cenevre Borsası'ndaki fiyatları ve başta dolar kuru olmak üzere uluslararası gelişmeleri yakın takibe alan Kurul, Türkiye'deki benzin ve motorin fiyatlarını incelemeye aldı.

Sektöre yönelik incelemesini tamamlayan EPDK, akaryakıt fiyatlarının kanunun emrettiği en yakın erişilebilir piyasanın (Akdeniz) üzerinde olduğunu tespit etti. Kurul, akaryakıt ve LPG şirketlerine birer yazı göndererek fiyatların Akdeniz fiyatları ile uyumlu hale getirilmesini talep edecek. Akaryakıt şirketlerin bu talebe uygun davranmamaları halinde Üst Kurul'un tavan fiyat uygulamasını gündeme alacağı öğrenildi.

EPDK dört yıl önce de tavan fiyat uygulamasına giderek benzinde 21 kuruşluk bir indirim sağlamıştı. 2011 yılında 95 oktan benzinin satış fiyatının 4 lirayı bulmasının ardından ekonomi yönetimi dağıtım şirketleri ve bayilerin kâr marjlarını aşağı çekmemesi halinde tavan fiyat uygulamasına gitme uyarısında bulunmuştu. EPDK'nın iki aya kadar tavan fiyat uygulama yetkisi bulunuyor.

YARIDAN FAZLASI VERGİYE GİDİYOR

Türkiye benzin fiyatı 2 Euro'ya yaklaşırken Avrupa Birliği'ne üye 27 ülkede benzinin ortalama fiyatı 1.483 Euro seviyesinde. Türkiye'de akaryakıt fiyatlarının yarıdan fazlasını vergiler oluşturuyor. İstasyonda 4.94 liraya satılan bir litre benzin bedelinin 2.93 lirası vergiye (ÖTV+KDV) gidiyor. Rafineri şirketi 1.57 lira ve dağıtım şirketi de 0.44 lira pay alıyor. Öte yandan, sektör temsilcilerine göre pahalı akaryakıtın en önemli nedeni yüksek vergiler.

banner53
Yorumlar (1)
MACAL 8 yıl önce
Su isi iyi inceleseler ne capanoglu cikacak amma brokratlar hala hukumete direniyorlar.Yani "muktedir"olma mevzuu,gelip takiliyoruz bu mevzuya.Yoksa petrol fiyatlari bakin nasil duser.
26
parçalı az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?