Akkuyu'da nükleer hareketlilik!

Nükleer Santral'in inşa edilmesi planlanan Akkuyu'da izinler alınmamasına rağmen çoktan hareketlilik başlamış durumda

Akkuyu'da nükleer hareketlilik!

Akkuyu'daki nükleer santral için henüz ÇED raporu alınmadı, ancak bölgede nükleer hareketlilik çoktan başladı. Bir yandan yol, diğer yandan da Rusya'dan gelecek çalışanlara özel köy kuruluyor. 

Türkiye'nin ilk nükleer santralında karşı olanların tepkilerine rağmen artık yola çıkıldı.

Enerji Muhabirleri Derneği üyeleri ile Mersin- Akkuyu'ya yapılan ziyaret gösteriyor ki henüz ÇED raporu için çalışmalar sürse de Akkuyu'da nükleer hareketlilik çoktan başlamış durumda. Santral için binlerce parça getirileceği için ve bunlardan bazıları tonlarca ağırlığında olduğundan şimdiden 'yol' yapımı gündeme gelmiş. Hatta bazı noktalarda tüneller açılmaya başlanmış bile.

Santralın hemen yanındaki Büyükheceli Beldesi'nde bir yandan nükleer karşıtları eylem yaparken diğer yandan gelen yoğun iş başvuruları dikkat çekici. Daha önce 400-500 lira düzeyinde olan konut kiraları Rusya'dan çalışanlar yavaş yavaş gelmeye başlayınca 800- 1000 liraya kadar çıkmış. Satılık konutlarda benzer bir durum var. 2014'te temeli atılacak olan santralın inşasında çalışacak toplam 10 bini aşkın kişiye 5 bin 500 kişilik bir Rus köyü kurulması için de çalışma başlatılmış. Büyükheceli Belediyesi'nin hemen yanında kurulan Bilgilendirme Merkezi'nde bir yandan İngilizce ve Rusça kursları verilirken diğer yandan da nükleere destek veren özel bilgisayar oyunu Türkçe'ye çevriliyor.

SU 2 DERECE ISINACAK

Bölge halkının en çok merak ettiği konu santral sonrasında radyasyon ve su sıcaklığının ne olacağı konusu. Çalışmalar gösteriyor ki santral ile bölgede suyun sıcaklığı 2 derece yükselecek.

Akkuyu Nükleer Güç Santralı Genel Müdür Yardımcısı Rauf Kasumov santralın 9 büyüklüğündeki depreme dayanıklı olacağını ve bu amaçla zemin etütlerinin yapıldığını belirtirken, "Uçak düşmesinden, tsunamiye kadar birçok kötü senaryoya göre proje şekilleniyor" dedi. Kasumov, bugüne kadar 7 Türk şirketine de 50 milyon dolarlık iş verildiğini dile getirdi.

Kaynak: Habertürk

Güncelleme Tarihi: 15 Temmuz 2012, 16:10
banner53
YORUM EKLE

banner39