banner39

Almanya, doğal gazı bırakıp kömüre yönelecek

Almanya kış aylarında zorda kalmamak için elektrik üretiminde doğal gazı azaltıp kömüre yönelecek.

Enerji Petrol 19.06.2022, 17:52
Almanya, doğal gazı bırakıp kömüre yönelecek

Almanya Ekonomi Bakanı Rusya'nın kesinti yapabileceğine dair kaygılar nedeniyle elektrik üretiminde doğal gaz kullanımını sınırlandıracaklarını açıkladı, aksi takdirde kış aylarında zor durumda kalacaklarını belirtti.

Ekonomi Bakanı Robert Habeck yaptığı yazılı açıklamada "Doğal gaz tüketimini azaltmak için elektrik üretiminde daha az gaz kullanmalıyız" dedi. 

Habeck doğal gaz kullanımının sınırlandırmasıyla oluşacak açığı kömür kullanımıyla kapatmaya çalışacaklarını söyledi. Almanya en kirletici fosil yakıt olan kömürün enerji üretiminde kullanımını 2030'da tamamen durdurmayı planlıyordu. 

Yeşiller Partisi eş başkanı olan Habeck durumun çok ciddi olduğunun altını çizerek karar için "Bu çok acı, ama doğal gaz kullanımının azaltılması bu durumda tek kelimeyle gerekil" ifadelerini kullandı.

Rusya doğal gaz şirketi Gazprom geçen hafta Alman Siemens Enerji şirketinin Kuzey Akım 1 boru hattındaki bir teknik sorunu gidermekte gecikmesini gerekçe göstererek arzda kesintiye gitmişti. Habeck Rusya'nın bu hareketinin teknik olmaktan öte siyasi olduğu yorumunu yaptı.

Kaynak: Euronews

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?