banner39

Aşkabat'ta dörtlü enerji zirvesi

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta AB, Azerbaycan ve Türkiye'den giden temsilcilerle Türkmen yöneticiler enerji konusunda bir deklarasyon imzaladı

Enerji Petrol 02.05.2015, 16:53 02.05.2015, 17:50
Aşkabat'ta dörtlü enerji zirvesi

Dünya Bülteni/ Haber Merkezi

Türkmenistan'ın başkenti Aşkabat'ta dün Azerbaycan, Türkiye, Türkmenistan ve AB petrol ve gaz kurumları yöneticileri bir toplantı düzenledi. Toplantıda Türkiye, Azerbaycan ve Türkmenistan petrol ve doğalgaz konusunda AB ile ortak bir deklarasyon imzaladı.

“Trend” ajansının haberine göre toplantıya katılan taraflar görüşmeler sonunda enerji alanında işbirliğini geliştirmek için bir deklarasyon imzaladılar. Toplantıda Azerbaycan’ı Enerji Bakanı Natig Aliyev’in temsil ettiği bildirildi.

Açıklanan deklarasyonda tarafların "enerji kaynakları üreticileri, transit ülkeler ve tüketicilerin çıkarlarını eşit derecede dikkate alacak güvenilir, istikrarlı ve uzun vadeli uluslararası enerji işbirliği şartları oluşturulması için çalışacakları” bildirildi.

Taraflar ayrıca, Türkmenistan’dan Avrupa’ya "eşit ve karşılıklı işbirliği” şartlarında doğalgaz sağlanmasının önemini de vurguladılar.

Yorumlar (0)
29
az bulutlu
Günün Anketi Tümü
Türkiye Esed rejimiyle diyalog kurmalı mı?