Asya'yı Avrupa'ya bağlayan gaz projesinde ilk imza

Atina'da Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya arasında Azerbaycan gazını İtalya'ya taşıyacak TAP projesinin ilk imzaları atıldı.

Enerji Petrol 13.02.2013, 15:22 13.02.2013, 15:22
Asya'yı Avrupa'ya bağlayan gaz projesinde ilk imza

TAP (Trans Adriatic Pipeline) doğalgaz projesi için bugün Yunanistan'ın başkenti Atina'da Dışişleri Bakanlığı'nda düzenlenen imza töreninde Yunanistan, Arnavutluk ve İtalya üçlü bir devletlerarası anlaşmaya imza attı.

Yunanistan Başbakanı Antonis Samaras'ın da hazır bulunduğu imza töreninde Yunan hükümeti adına Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos, Arnavutluk hükümeti adına Arnavutluk Başbakan Yardımcısı ve Maliye ve Enerji Bakanı Edmond Haxhinasto ve son olarak İtalya hükümeti adına İtalya Kalkınma Bakanı Corrado Passera TAP devletlerarası doğalgaz boru hattı projesini destekleme anlaşmasına imza attı.

İmza töreninde, ayrıca, Azerbaycan hükümet yetkililerinin yanı sıra, bugünlerde Yunanistan'da bulunan ABD Dışişleri Bakan Yardımcısı Eric Rubin, TAP doğalgaz boru hattı projesini hayata geçirecek üç ortak firmanın – yani İsviçreli Axpo, Norveçli Statoil ve Alman E.On Ruhgras firmalarının – temsilcileri, Shah Deniz II Consortium'un temsilcileri, T.C. Atina Büyükelçisi Kerim Uras ve diğer ülkelerin üst düzey temsilcileri de hazır bulundu.

Anlaşma hakkında "Büyük bir adım attık. Yunanistan ve Avrupa için stratejik önem taşıyan projeyi destekliyoruz" diye konuşan Başbakan Antonis Samaras "bu projeyle birlikte Yunanistan'ın rolünün ayrı bir önem kazandığını ve komşu ülkeler İtalya ve Arnavutluk ile yeni işbirliği çerçevesi oluştuğunu" ifade etti.

Projeyle birlikte 2.000 kişiye iş imkânı doğacağına dikkat çeken Antonis Samaras, TAP projesinin Yunanistan için çok yönlü avantajlarından bahsettiği açıklamalarında "TAP projesi hayata geçirilirse, Yunanistan'a 1,5 milyar euro düzeyinde yatırımlar yapılacak" ifadelerini kullandı.

Yunanistan Dışişleri Bakanı Dimitris Avramopoulos ise selamlama konuşmasında "anlaşmanın stratejik avantajları destekleyeceğini ve Azebaycan'a kadar ulaşacak olan güçlü bir umut mesajı göndereceğini" ifade etti.

Avramopoulos konuşmasında "Bugünkü TAP projesinde olduğu gibi devletlerarası anlaşmalara imza atarak Yunanistan Güneydoğu Avrupa'da enerji konularındaki gelişmeleri belirlemede önemli rol oynamaktadır. TAP projesi doğuyu batıyla, Avrupa'yı Avrasya'yla ve Yunanistan'ı Avrasya'yla birleştirecek bir köprü olmayı hedefliyor. Bu köprü dünyanın en büyük enerji piyasasını Avrupa piyasası ile birleştirecektir" ifadelerine yer verdi.

800 km uzunluğundaki doğalgaz boru hattının yaklaşık 478 km uzunluğundaki bölümü Yunanistan'dan geçiyor. Batı Trakya'dan da geçmesi beklenilen doğalgaz boru hattının ilk aşamada Azerbaycan'daki Shah Deniz II doğalgaz kaynağından 10 milyar metreküp doğalgazı Avrupa piyasalarına aktarması öngörülüyor. Hazar Denizi'nden başlayacak olan TAP boru hattı Türkiye aracılığıyla Kuzey Yunanistan'dan ve Arnavutluk'tan geçecek ve devamında denizaltından İtalya'ya ulaşacak.

Kaynak: Azınlıkça 

Yorumlar (0)
Günün Anketi Tümü
Türkiye İsveç'in NATO üyeliğine onay vermeli mi?